Wycieczki

"Aktywni w kulturze" - wycieczka trzecia - 9 XI 2017

Galeria zdjęć

9 listopada klasa V "aktywnie uczestniczyła w kulturze". Najpierw w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, byliśmy w Kinie pod Baranami. Ogladając szwedzki film "Eskil i Trynidad"  poznaliśmy skuteczne strategie w walce z samotnością. Przekonaliśmy się, że nie jest nią konformizm i rezygnacja z siebie w zamian za akceptację, lecz raczej poszukiwanie pokrewnej duszy, ludzi, którzy docenią to, kim naprawdę jesteśmy.
Następnie mieliśmy niezwykłą lekcję plastyki "Święci, anioły, legendy" w Pałacu Biskupa Erazama Ciołka, (
oddziale Muzeum Narodowego). Na wystawie Sztuka Dawnej Polski uczyliśmy się rozpoznawać świętych na podstawie atrybutów, strojów, wyglądu. Poznawaliśmy, ale też przypominaliśmy sobie, legendy związane ze świętymi. Zrozumieliśmy, co to znaczy, że średniowieczna sztuka była Pismem Świętym. (AK-S)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odwiedzamy grób Naszego Patrona - 7 XI 2017


7 listopada 2017 roku klasa II pojechała do Rybnej na cmentarz. Tam zapaliliśmy znicze na grobie patrona naszej szkoły Antoniego Sewiołka. Nie zapomnieliśmy też o bohaterach walk za ojczyznę i zapaliliśmy również znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. (Barbara Marasik)

 

zdjęcia Barbara Marasik

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka klas VI - VII do Muzeum Śląskiego w Katowicach i na lotnisko w Pyrzowicach - 24 X 2017
                                        

 

Galeria zdjęć

Dnia 24 października 2017r. klasy VI i VII były na wycieczce w Katowicach i Pyrzowicach. W Katowicach znajduje się interesujące Muzeum Śląskie – jego budynki są pozostałością po dawnej kopalni „Katowice”. Spośród wielu wystaw wybraliśmy m.in. "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” – od czasów najdawniejszych po rok 1989. Zgromadzone oryginalne eksponaty, oświetlenie, monitory dotykowe z dodatkowymi informacjami czy filmy animowane i dokumentalne zaciekawią każdego. Uczniowie dużo czasu spędzili przy interaktywnych stołach grając w grę strategiczną „Gorączka przemysłu” i „Turniej wiedzy” na temat różnych okresów z historii Górnego Śląska. Następnie zwiedzaliśmy „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”. Największym zainteresowanie cieszyły się stroje teatralne, możliwość zbudowania różnorodnych budowli teatralnych z klocków oraz zabawy z lustrem i linami. Ponadto obejrzeliśmy galerię sztuki polskiej z lat 1800- 1945 i galerię sztuki nieprofesjonalnej.

Z Katowic udaliśmy się do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, którego zwiedzanie umożliwił nam jeden z pracujących tam rodziców. Już samo przejście przez bramkę bezpieczeństwa na lotnisko budziło emocje, gdy okazało się, że „piszczą” nawet nasze buty i należało je ściągnąć i umieścić na taśmie urządzenia rentgenowskiego. Zwiedzanie lotniska zaczęliśmy od pomieszczeń straży pożarnej. Niektórzy mieli szansę usiąść w wozie strażackim znajdującym się na płycie lotniska. W hangarach obejrzeliśmy z bliska serwisowane i naprawiane samoloty. Zobaczyliśmy samoloty od środka i każdy z nas usiadł na miejscu pilotów. Ponadto mieliśmy niepowtarzalną okazję przejechania się po całym pasie startowym autobusem przewożącym pasażerów.

I muzeum, i lotnisko budziły tylko pozytywne emocje. (Ewa Kulka)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka klas I - III do jesiennego lasu - 17 X 2017


zdjęcie Barbara Marasik 

17 października klasy I-III wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu. W tym dniu szczególnie sprzyjała nam pogoda: świeciło słońce i było bardzo ciepło. Dzięki właśnie takiej pogodzie mogliśmy oglądać już pięknie wybarwiony jesienny las. Długim, dość stromym wąwozem wyszliśmy na polanę gdzie wspólnie podziwialiśmy piękno naszej przyrody. Oczywiście nie zabrakło zabaw ruchowych, zbierania grzybów, liści czy innych skarbów przyrody. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły dzieląc się wrażeniami z innymi. (Barbara Marasik)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka klas I - III do Ogrodu Doświadczeń - 10 X 2017r

10 października 2017r. klasy I – III były na wycieczce. Wycieczka składała się z dwóch części. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty zorganizowane dla każdej klasy w innym miejscu Ogrodu Doświadczeń. Uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach pt. "Gumisiowy sok". Podczas warsztatów w typowo kuchennych klimatach uczniowie poznali pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczęła się od krótkiej pogadanki o maminych zupach, zabawie pełnej kolorowych płynów i miseczek, a skończyła się na stworzeniu magicznego, kolorowego napoju, którego mogły posmakować. Klasa II miała warsztaty pt. „Fizyka balonika”, dotyczące różnych doświadczeń z balonami. Uczniowie przekonali się, że na balonie można stać, że czasem działa jak magnes, a innym razem można go użyć jako skarbonkę. Klasa III brała udział w warsztatach pt. „Trąbka kibica”, gdzie uczniowie poznawali fizyczne aspekty dźwięku. Zajęcia bardzo podobały się uczniom. W drugiej części wycieczki każda klasa z przewodnikiem, spacerując po Ogrodzie Doświadczeń poznawała tajniki z różnych dziedzin nauki, takich jak: hydrostatyka, optyka, akustyka, magnetyzm, czy mechanika. Uczniowie pod czujnym okiem przewodnika mogli wykonywać przeróżne doświadczenia. Zaangażowanie dzieci było tak duże, że z wypiekami na twarzy biegały od jednego stanowiska do następnego. Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miejsca. (Barbara Marasik)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Aktywni w kulturze" - wycieczka druga - 9 X 2017

Galeria zdjęć

9 października klasa V była w Krakowie. Wycieczka składała się z trzech części. Najpierw w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, w Kinie pod Baranami obejrzeliśmy holenderski  film "Wojna na deski", jeden z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku. Film opowiadał o tym, jak łatwo zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń, szczególnie gdy ma się 12 lat.

W następnej części mieliśmy lekcję historii i plastyki: w Muzeum Archeologicznym, uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej Życie codzienne we wczesnośredniowiecznym Krakowie" 
Na końcu oglądaliśmy romańskie kościoły Krakowa: kościół św. Andrzeja i podziemia kościoła św. Wojciecha. (AK-S)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rejs statkiem po Wiśle i wizyta w Parku Edukacji Globalnej - Wioski Świata - 28 IX 2017


Galeria zdjęć

Nadal trwa Rok Rzeki Wisły. Z tej okazji uczniowie klas V-VII 28 września 2017 r. ruszyli w rejs po Wiśle statkiem „Nimfa”. Podziwiali między innymi Podgórze, kościół Na Skałce, Wawel oraz klasztor Sióstr Norbertanek. Uczyli się wiązać marynarskie węzły oraz określać kierunki świata.

Rejs zakończył się zwiedzaniem Wiosek Świata - Parku Edukacji Globalnej. W jurcie mongolskiej odbyły się warsztaty dla grup pozwalające poznać kulturę i życie Mongołów. Potem zwiedzaliśmy sześć osad z różnych części świata. Arktyczne igloo, ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, papuaski dom na palach oraz południowoamerykańskie slumsy. Dzięki fotografiom i zgromadzonym eksponatom poznaliśmy  tamtejszą kulturę, tradycję, codzienne zajęcia i życie domowe. Ogromną radość sprawiły uczniom dodatkowe atrakcje - gra na oryginalnych instrumentach muzycznych, zakładanie miejscowych strojów oraz zdjęcia na wielbłądzie. (Ewa Kulka)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczki 2016/17

Wycieczki 2015/16

Wycieczki 2014/15

Wycieczki 2013/14

Wycieczki 2012/13

Wycieczki 2011/12

Zapisz

Zapisz

Zapisz