Antonki 2014-15

Wychowawcy grupy: Marzena Michno, Monika Puda

Grupa „Antonki” liczy 25 przedszkolaków – dwoje 2,5-latków, dziesięcioro 3-latków oraz trzynaścioro 4-latków; 12 dziewczynek i 13 chłopców.

Dzieci mają zapewnioną opiekę w godzinach 6.30 – 16.30, podstawę programową realizujemy w godzinach 8.00 – 13.00. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Czerwiec w Antonkach

10 czerwca wybraliśmy się do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie,  dzieciom bardzo podobały się zwierzęta mieszkające w zoo, ciągle pojawiały się nowe pytania, dotyczące dzikich mieszkańców ogrodu.

  

  

18 czerwca gościliśmy w naszym oddziale panią policjantkę, dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drodze.  Mogły zobaczyć prawdziwe kajdanki oraz odznakę policyjną. Były zainteresowane, co można stwierdzić po kilku ciekawych pytaniach do pani policjantki.


21 czerwca w naszym oddziale Antonki odbył się Dzień Rodzica, który był połączony z uroczystym zakończeniem roku przedszkolnego. Dzieci pięknie wykonały występ artystyczny, zatańczyły dla rodziców zumbę do piosenki ,,Gumi miś”, a na koniec wręczyły swoimi rodzicom małe upominki. Następnie pani dyrektor Krystyna Kruszewska rozdała Antonkom dyplomy oraz kolorowe książeczki. Po tym uroczystym zakończeniu, rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni na mały poczęstunek i pyszną kiełbaskę z grilla.

  

  

22 czerwca został zorganizowany przez panie wychowawczynie oddziału przedszkolnego Antonki piknik na boisku piłkarskim pobliskiego klubu – Iskra Czułów.  Dzieciom bardzo spodobała się taka propozycja zjedzenia śniadania na świeżym powietrzu. Mogły nacieszyć się pogodą, a po śniadaniu razem ze swoimi paniami wspólnie bawić się na boisku(Monika Puda)

  

  

Zdjęcia: Monika Puda, Anna Tworzyk 

Maj w Antonkach

14 maja Antonki udały się do kina Cinema City w Krakowie (Plaza) na film w 3D pt. ,,Pod taflą oceanu” . Po krótkim filmie opowiadającym o życiu morskich stworzeń, zaproszono nas do innej sali na ,,Baśnie na warsztacie”, gdzie została przedstawiona dzieciom bajka pt. ,,Kot w butach.”

W maju dzieci mogły się dowoli nacieszyć piękną pogodą, nie próżnowaliśmy i spędzaliśmy wiele czasu na świeżym powietrzu, było bardzo kreatywnie i aktywnie. Wspólne zabawy i spacery dały nam wiele radości, a przy tym mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy. (Monika Puda)

Kwiecień w Antonkach

1 kwietnia  Antonki wybrały się do Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, na zajęcia: WIELKANOC-CZAS ODNOWY. Dzieci zapoznały się z tradycjami związanymi z czasem odnowy, były bardzo zaciekawione, zadawały wiele pytań, a na sam koniec zajęć, każde z nich zrobiło swoją własną oryginalną kartkę świąteczną.


Po muzeum, pojechaliśmy do Kuleczkowo w Liszkach, gdzie dzieci mogły się wyszaleć dowoli, a także w czasie wolnym zjeść swoje II śniadanie.

23 kwietnia obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Książki, nasze przedszkolaki również wzięły udział w tym wydarzeniu. Dwa tygodnie wcześniej (14 kwietnia) odbyło się u nas w oddziale losowanie, w którym dzieci losowały osobę, której kupią symboliczną małą książeczkę. 23 kwietnia dzieci mogły wręczyć sobie książeczki, były zachwycone swoimi podarunkami.

W kwietniu dzieci korzystały z pięknej pogody, mogły się pobawić w szkolnej piaskownicy,  pograć w piłkę, pojeździć na zjeżdżalni, a także spędzić wiele czasu na huśtawce. Wykorzystaliśmy ten czas, również na spacery w okolicach naszego przedszkola, a także na zabawy ruchowe na boisku szkolnym.

(Monika Puda)

   


Zdjęcia: Monika Puda

Marzec w Antonkach

W marcu nasze dzieci próbowały swych sił w sadzeniu grochu, cebuli, rzeżuchy, pietruszki, szczypiorku i bazylii. Dzięki wspólnym siłom teraz w przedszkolu mamy piękną hodowlę, a dzieci pamiętają o podlewaniu roślin.

  

  

Antonki w marcu robiły swoje własne kanapki wiosenne. Każde dziecko mogło przynieś do przedszkola swoje ulubione produkty na kanapkę i mogliśmy wspólnymi siłami zrobić zdrowe i pyszne śniadanie. Dzieci były bardzo zaangażowane, a kanapki, które zrobiły szybko znikały z talerzyków.

    

16 marca Antonki wybrały się do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl dla dzieci pt.,, Ku-ku-ryku Słoneczniku”.  Dzieci były zachwycone przedstawieniem, było wiele radości i śmiechu na sali.                        Antonki bardzo dobrze czuły się w teatrze, były zachwycone kolorowymi kostiumami aktorów oraz barwnymi lalkami. Po spektaklu w busie dzieci opowiadały sobie, która postać najbardziej im się podobała – zwyciężył kogutek.

19 marca nasze dzieci zapoznały się ze zwyczajem topienia marzanny, a następnie, każdy Antonek, mógł zrobić swoją własną marzannę i zabrać ją do domu.


  

Natomiast 20 marca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Zimy. Razem z Tygryskami i Misiami zabraliśmy nasze marzanny nad rzekę, aby je spalić i wrzucić do wody. Tak pożegnaliśmy się z zimą, a powitaliśmy nową porę roku – wiosnę. (Monika Puda)

  

 Zdjęcia: Edyta Ciszewska-Gubała, Monika Puda, Anna Tworzyk

Luty w Antonkach

9 lutego był Międzynarodowy Dzień Pizzy w tym dniu, każdy Antonek w naszym oddziale mógł zrobić swoją małą pizzę. Dzieci były zadowolone ze swoich pysznych przekąsek, co można stwierdzić po szybkim zniknięciu małych pizzerinek.

W lutym dzieci dowiedziały się na zajęciach dydaktycznych, jak mogą sobie umilić czas w okresie zimowym. Poznały wybrane dyscypliny zimowe i uczestniczyły w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.          (Monika Puda)

Styczeń w Antonkach

Na całe szczęście styczeń obarował nas śniegiem. Dzięki temu Antonki chociaż przez kilka dni mogły pobawić się tak, jak to w zimie by należało. Jeździły na sankach, rzucały się śnieżkami, robiły tzw. "aniołki" i tropiły gwiazdki śniegowe. Udało się nawet ulepić bałwana.
Galeria 

Styczeń upłynął nam także na przygotowaniach do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowywaliśmy przedstawienie pt. "Entliczek - pentliczek" na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Codziennie odbywały się próby, rodzice przygotowali piękne stroje.

 
Wszystko po to, by w dniu wielkiego święta, móc się tak pięknie zaprezentować:

 

  

 

Styczeń zakończyliśmy zabawą karnawałowąAntonki przebrane były za różne postacie z bajek i naprawdę pięknie wyglądały. Zabawę zaczęliśmy od wspólnego przywitania, a później każde dziecko otrzymało balon. Odbijały balon tak, by nie spadł na dywan. Bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. W kolejnym zabawie należało dobrać się w pary, ustawić balon między głowami i tańczyć, uważając aby balon nie spadł na podłogę. Następnie razem z Panią dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowej ,,Smoczy korowód” przy piosence Smerfna parada. Po zabawach ruchowych, każde z dzieci dostało maskę, którą ozdabiały cekinami, piórkami oraz kolorowały kredką.  Przepiękne maski ubogaciły ich stroje i stały się pamiatką, którą Antonki zabrały do domu. W trakcie zabawy  był czas na słodki poczęstunek. Zabawę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem oraz zabawą taneczną przy muzyce "Smerfnych Hitów". (Agnieszka Hofman, Monika Puda)

 

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Agnieszka Hofman, Anna Tworzyk, Edyta Piocha, Edyta Ciszewska - Gubała

Grudzień w Antonkach

Antonki spędziły grudzień na wielkich przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się kolęd, pastorałek, a także robiliśmy ozdoby choinkowe: łańcuchy, bombki, aniołki i gwiazdki.

  

  

Dwie bombki z przygotowywanych przez nas ozdób rodzice Antonków wytypowali do Międzyprzedszkolnego Konkursu na Najpiękniejszą Bombkę Choinkową. Była to bombka Julii Tworzyk i Aleksandry Tworzyk. Julia zajęła trzecie miejsce, a Ola otrzymała wyróżnienie. Oto bombka Julii:

Antonki uczestniczyły także w organizowanym przez naszą szkołę Gminnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. W naszej grupie wiekowej 1 miejsce zajął Kajetan Reps2 miejsce zajęła Anna Kopeć, a Aleksandra Tworzyk otrzymała wyróżnienie. To szopka Kajtka:

 

A to szopka Ani:

Po gorliwych przygotowaniach, 19 grudnia spędziliśmy wspólną wigilię grupową. Śpiewaliśmy kolędy, połamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia, zjedliśmy barszczyk czerwony i udaliśmy się obejrzeć jasełka w wykonaniu naszych starszych kolegów z grup Misiów I Tygrysków. 

Oprócz tematyki świątecznej w grudniu odiwedził nas pan leśniczy z Baczyna. Na początku trochę się z nami pobawił w "Starego niedźwiedzia", a następnie opowiedział o drzewach, zwierzętach leśnych i ich zwyczajach. Antonki były bardzo ciekawe i zadawały mnóstwo pytań. 

 

W tym miesiącu również prowadziliśmy doświadczenia podczas zajęć "Małego laboratorium przedszkolaka". Między innymi założyliśmy własną produkcję soli. Oto efekty:

(Agnieszka Hofman)

Listopad w Antonkach

                

Listopad obdarzył nas piękną pogodą, dzięki czemu codziennie mogliśmy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Służyły temu między innymi spacery, zabawy z liśćmi i w tropicieli kropel wody. 
Galeria  

 Mali tropiciele prowadzili również doświadczenia podczas zajęć "Małego laboratorium przedszkolaka". Między innymi obserwowali zjawisko połączenia kwasu z zasadą w postaci tworzenia "magicznej piany". Antonki były bardzo podekscytowane i bardzo dokładnie mieszały wszystkie składniki. Efekt doświadczenia bardzo im się spodobał.
Galeria

W listopadzie Antonki poznawały pracę listonosza. W tym celu bawiły się w pocztę. Każdy Antonek miał przydzieloną rolę: listonosza, pani w okienku pocztowym oraz klienta. Role co 10 minut były zmieniane. Klienci stali w długiej kolejce do okienka, pisali listy, kupowali i przyklejali znaczki, wrzucali do skrzynki. Pani w okienku sprzedawała kartki oraz znaczki, a listonosz wyjmował listy ze skrzynki, pakował do torby i roznosił do adresatów.

   

Odwiedziła nas także pani Stanisława, by opowiedzieć o pracy krawcowej. Pokazała Antonkom maszynę, nici, naparstek i jak z nich korzystać. Przy pomocy pani Ani uszyła wszystkim przedszkolakom piękne podusie do spania. 

  

Listopad zakończyliśmy "Zabawą Andrzejkową". Antonki przebrały się za wróżki i czarodziejów. Nie spodziewały się, że nocą przedszkole odwiedził Czarodziej z Radosnej Krainy. Dzieci dowiedziały się z listu, że nocny gość ukrył w kolorowych gwiadkach na ścianie zadania do wykonania. Zadania przysporzyły małym czarodziejom wiele radości.  Trzeba było między innymi ułożyć puzzle, zatańczyć, przy pomocy pań rozwiązać krzyżówkę. Po wypełnionych zadaniach zgodnie z polską tradycją Antonki uczestniczyły we wróżbach andrzejkowych: poznawali swój przyszły zawód (najwięcej będziemy mieć listonoszy :)), imię przyszłęgo współmałżonka (reakcje dzieci - bezcenne :)), sprawdzali, kto pierwszy weźmie ślub (każdy chciał wygrać ;)) oraz laliśmy wosk przez dziurkę od klucza. Woskowe wytwory Antonki zabrały do domu, by tam wieczorem razem z rodzicami,  szukać odpowiedzi dotyczących ich niedalekiej przyszłości. Po zabawach nadszedł czas na słodki poczęstunek, a później na tańce i hulańce w przepięknych strojach. (Agnieszka Hofman) 

  

Galeria

 ---------------------------------------------------------------------------------------

Październik w Antonkach

Październik w Antonkach był bardzo pracowity. Przygotowywaliśmy się do uroczystego otwarcia naszego oddziału         i pasowania na przedszkolaka rzetelnie ćwicząc piosenki, wierszyki i tańce. Działo się jednak dużo więcej.

7 października pojechaliśmy na wycieczkę do Parku Jordana. Spacerując pięknymi alejkami krakowskiego parku rozpoznawaliśmy drzewa, zbieraliśmy ich liście i owoce. Przywieźliśmy je ze sobą do przedszkola i umieściliśmy           w naszym kąciku przyrody. Mieliśmy nadzieję spotkać wiewiórkę - niestety nie udało się :). Udała się natomiast zabawa na placu zabaw.

Galeria zdjęć

W następnym tygodniu udaliśmy się do lasu w Dolinie Mnikowskiej oraz w Baczynie. Dzięki temu mogliśmy porównać środowisko leśne z poznanym tydzień wcześniej parkiem w mieście. 

 

   

 W ubiegłym miesiącu trochę kucharzyliśmy. Antonki w przyniesionych fartuszkach przygotowywały szaszłyki owocowe, kroiły warzywa do sałatki jarzynowej (bardzo się starały, by kostka była odpowiedniej wielkości :)), mieszały jej składniki, przyprawiały i próbowały, czy na pewno jest smaczna. O rezulat można zapytać Panią Dyrektor, która kosztowała przygotowanej potrawy. :) Piekliśmy także ciasteczka: Antonki przesiewały mąkę, dodawały jajka, wykrajały ciasteczka. Przygotowaliśmy z nich poczęstunek dla grona pedagogicznego. 

Galeria zdjęć

W ramach realizacji programu dydaktyczno - wychowawczego poznawaliśmy pracę fotografa. Służyła temu m.in. zabawa w fotografa. Każdy chętny Antonek mógł własnoręcznie zrobić zdjęcie swojemu koledze i/lub pozować do zdjęcia pt. "Śmieszna mina". (Agnieszka Hofman)

Galeria zdjęć

"Wędrówki przedszkolaka z bajkami dookoła świata"

odcinek 1

AUSTRALIA

 

Wyruszyliśmy! Poznaliśmy! Wróciliśmy!

Wyruszyliśmy pociągiem („Jedzie pociąg z daleka”) z Czułowa do Krakowa, a stamtąd samolotem („Panie pilocie”) prosto do Australii. Przywitała nas flaga tego kraju oraz ich hymn państwowy. Następnie zapoznaliśmy się z krajobrazem, piękną rafą koralową, najważniejszymi miastami i ludnością australijską ( „Prezentacja multimedialna – Australia”, mapa, albumy). Podczas wędrówek spotkaliśmy tutejsze zwierzęta i poznaliśmy ich zwyczaje (film pt. „Zwierzęta Australii”, albumy, przyczepianie zwierząt na mapie). Z kangurkiem zaprzyjaźniliśmy się szczególnie. Opowiedział nam swoją przygodę („Nieposłuszny kangurek” – wysłuchanie tekstu, rozmowa) i nauczył świetnie skakać (zabawy z piosenką pt. „Guma do podskoków”). W dowód naszej przyjaźni z kangurkiem, każdy pomalował jego portret. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, samolotem i pociągiem wróciliśmy do przedszkola. (Agnieszka Hofman)

Otwarcie przedszkola

      18 października 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie oddziału przedszkolnego Antonki, które połączone zostało  z pasowaniem na przedszkolaka oraz z obchodami ,,Dnia Ziemniaka.”

     W uroczystości brali udział rodzice, pani dyrektor Krystyna Kruszewska  i zaproszeni goście  Wójt Gminy Liszki Wacław Kula, Zastępca Wójta Paweł Lipowczan, Pani prof. Małgorzata Poniedziałek oraz Pan Sołtys Tadeusz Mastek.
      Po uroczystym przecięciu wstęgi, dzieci przedstawiły program artystyczny i zostały przez panią dyrektor  pasowane na przedszkolaka.  Następnie wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie rodzice wraz z dziećmi zostali podzieleni na trzy drużyny i wzięli udział w konkurencjach z okazji ,,Dnia Ziemniaka." Uczestnicy drużyn mogli się popisać w sześciu konkurencjach: zbieranie ziemniaków, sadzenie i zbieranie ziemniaków, skoki w worku, najdłuższa obierka (konkurencja dla mam), najwięcej obranych ziemniaków (konkurencja dla tatusiów) oraz stworzenie ,,ziemniaka – cudaka.” 
      Dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz dyplomy. Wszystkim rodzinom zostały także zrobione zdjęcia, które  można obejrzeć w naszej szkole na tęczowym holu.(Monika Puda)

Galeria zdjęć