Antonki 2016/17

Do grupy ,,Antonki” uczęszcza 25 dzieci w wieku od 2,5 lat do 4 lat. W naszym oddziale jest dziewięć 2,5 - latków, czternaście 3 - latków oraz dwóch 4 – latków; 9 dziewczynek i 16 chłopców.

Dzieci mają zapewnioną opiekę w godzinach 7.00 – 17.00, podstawę programową realizujemy w godzinach 8.00 – 13.00. (Monika Puda)Zdjęcie: Monika Puda

------------------------------------------------------------------------------

EKSPERYMENTY PRZEDSZKOLAKA

  

      

Zdjęcia: Anna Tworzyk

------------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY Z LAJKONIKIEM

8 czerwca Antonki odwiedziła pani Krystyna z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa razem z Lajkonikiem.Dzieci poznały legendę o Lajkoniku, zapoznały się z jego strojem i historią pochodu, a także mogły usłyszeć popularną melodię marszu zaczynająca się słowami:

Ten Lajkonik, nasz Lajkonik 
po Krakowie zawsze goni 
Lajkoniku laj laj 
poprzez cały kraj
(2x)

Pod koniec zajęć dzieci pokazały swoje umiejętności plastyczne, ozdabiając swoje czapki tatarskie.(Monika Puda)


Zdjęcia: Monika Puda

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

19 maja w ramach programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się na drodze i w samochodzie. Przypomnieliśmy sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnie, a także, jak ważne jest noszenie kamizelki odblaskowej.(Monika Puda)


Zdjęcie: Anna Tworzyk

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO

16 maja Antonki wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Dąbrowie, które mieści się koło Niepołomic. Na miejscu przywitała nas z uśmiechem gospodyni pani Maria Szafraniec. Nasze przedszkolaki mogły czynnie uczestniczyć w wyrabianiu ciasta na chleb następnie za pomocą maśniczki każdy Antonek mógł wytwarzać masło, a także samodzielnie formować bułeczki.   

Po ciężkiej pracy było pyszne drugie  śniadanie – mogliśmy skosztować naszego masełka z chlebem oraz spróbować wiejskiego twarożku i dżemu.

Potem mąż Pani Marii zabrał nas na przejażdżkę wozem po najbliższej okolicy, gdzie dzieci mogły nacieszyć swoje oczy pięknymi widokami .

Zdjęcia: Monika Puda

Jak wróciliśmy już do gospodarstwa to Pani Maria pokazała nam wiejskie zwierzęta i zaprosiła na domowe naleśniki z serem lub z dżemem. 

Dzieciom bardzo podobała się wycieczka a największą atrakcją była przejażdżka wozem. (Monika Puda)

SPOTKANIE Z MUZYKIEM

12 maja odwiedził nas Pan Szymon Irlik – były uczeń naszej szkoły, który przyniósł ze sobą czarną walizkę z akordeonem. Dzieci mogły zapoznać się z informacjami o instrumencie muzycznym, zobaczyć jak działa, a także posłuchać kilku utworów zagranych przez naszego gościa.
Zdjęcia: Monika Puda

Panie Szymonie bardzo dziękujemy za wizytę – dzieci przez cały dzień miło Pana wspominały. Serdecznie Pozdrawiamy(Monika Puda)

DZIEŃ MARCHEWKI W ANTONKACH

We wtorek 4 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Marchewki. W tym dniu dzieci miały na sobie ubrania w kolorach pomarańczowym i zielonym.  Antonki zapoznały się z historią marchewki, dowiedziały się, jakie witaminy są w marchewce a także spróbowały swoich sił w rozwiązaniu krótkiego ,,Quizu Marchewkowego.”  Na pamiątkę każdy Antonek dostał wyjątkowy emblemat, wykonał piękną prace plastyczną a na koniec mógł schrupać kilka talarków z marchewki. (Monika Puda)


Zdjęcia: Monika Puda

WYCIECZKA DO MUZEUM WITRAŻU W KRAKOWIE

Dnia 22 marca Antonki i Skrzaty wybrały się do Muzeum Witrażu, gdzie mogły zobaczyć pracownie witrażu. Zapoznały się z pojęciami: muzeum, warsztat i witraż. Na koniec dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, na których ozdabiały szklane kule kolorowymi bibułami. (Monika Puda)


WYCIECZKA DO TEATRU

28 lutego wybraliśmy się busem do Teatru Groteska na spektakl pt. ,,Brzydkie Kaczątko” – na motywach baśni H. Ch. Andersena. (Monika Puda)


Zdjęcie: Anna Tworzyk

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

22 lutego w naszym oddziale odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci nie mogły się już doczekać, jak powitają swoich gości w progu naszej sali - i w końcu się udało.

Antonki mogły się pochwalić zabawą ruchowo – naśladowczą, którą przedstawiły wraz z Panią Barbarą Hebdą, a także pokazały swoje umiejętności taneczne podczas POKAZU TANECZNEGO.
Zdjęcia: Anna Tworzyk

Na koniec dzieci zaprezentowały swój występ artystyczny - Moim skromnym zdaniem dzieci pokazały się od najlepszej strony, było wiele radości i uśmiechu na twarzy naszych podopiecznych i ich gości.

Dziękujemy wszystkim za pomoc, a także babciom i dziadkom za taką frekwencję(Monika Puda)

ZABAWA CHOINKOWA

17 lutego w naszym oddziale odbyła się wyczekiwana przez dzieci ZABAWA KARNAWAŁOWA.  W tym dniu pojawiły się w naszej sali kolorowe postacie, które mogliśmy podziwiać podczas wspólnej zabawy. 


Zdjęcie: Anna Tworzyk

Na początku wszyscy razem przywitaliśmy się okrzykiem:

,,Hip, hip, hurra!

Hip, hip, hurra!

Już zabawę zacząć czas!”

A później Antonki zostały zaproszone do POCIĄGU, którym wyruszyły w niesamowitą podróż do KRAINY CZEKOLADY i KRAINY BALONÓW. 

Odbyły się dwa konkursy - dzieci mogły się sprawdzić w zagadce smakowej ,, JAKI TO OWOC” oraz spróbować swych sił w rozwiązaniu quizu na temat postaci disneyowskich.

Największą atrakcją dla dzieci była FOTOBUDKA – dzięki której Antonki mogły zrobić sobie ciekawe zdjęcia.

Zdjęcia: Monika Puda

Oczywiście na samym końcu zabawy był słodki poczęstunek. (Monika Puda)

ZIMOWE ZABAWY

Lepienie śniegowego bałwana to świetny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. 13 stycznia aura zapewniła idealne warunki do zabaw na śniegu. Wspólne lepienie bałwana oraz rzucanie śnieżkami sprawiło

przedszkolakom wiele radości. Po zabawach na śniegu z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. (Dominika Grzybek)
 


  

Zdjęcia: Dominika Grzybek

ZABAWY SWOBODNE W SALI


    

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

5 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Antonki z radością przywitały Mikołaja piosenką oraz podarowały prezent, który przygotowały wspólnie z Panią.
Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami wręczył każdemu przedszkolakowi prezent. Oczekiwana cały rok wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła przedszkolakom wiele radości.Zdjęcia: Dominika Grzybek


Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy. (Dominika Grzybek)


ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada w przedszkolu została zorganizowała zabawa andrzejkowa. Od rana przedszkolaki z radością prezentowały piękne stroje czarodziei i wróżek.


Wszyscy z chęcią uczestniczyli we wspólnych zabawach, poznawali zwyczaje i tradycje andrzejkowe. Antonki poznały swój przyszły zawód, przepowiadały przyszłość wróżąc z magicznych filiżanek, celowały monetą do miski z wodą oraz czarowały magicznymi różdżkami.
Zdjęcia: Dominika Grzybek

Po wróżbach nadszedł czas na tańce przy muzyce oraz słodki poczęstunek. (Dominika Grzybek)

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ,,ANTONKACH”

W dniu 25 listopada 2016 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Z tej okazji dzieci przyniosły do oddziału swoje misie, które razem ze swoimi małymi właścicielami spędziły miły czas przy wspólnej zabawie.

Dzieci razem ze swoimi małymi i dużymi przyjaciółmi jadły posiłki, tańczyły, rozwiązywały zagadki, brały udział w przygotowaniu pysznych pierniczków w kształcie misia, kolorowały Misia Giganta, a także z wielkim zainteresowaniem śledziły zmagania swoich starszych kolegów w Quizie o misiach. (Monika Puda)


Zdjęcia: Anna Tworzyk

WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

24 listopada w ramach zajęć czytelniczych przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej.

Celem wizyty było zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej, wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek jak również rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Antonki z dużym zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Każdy chętnie opowiadał o swoich ulubionych bohaterach.

Pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom bajkę oraz zachęciła wszystkich do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami. Na zakończenie każdy otrzymał zakładkę do książki. (Dominika Grzybek)


Zdjęcie: Dominika Grzybek

TYDZIEŃ Z HENRYKIEM SIENKIEWICZEM

Rok 2016 jest Rokiem  Henryka Sienkiewicza, dlatego z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych maluchów tydzień z naszym Polskim Noblistą. 

Przez te kilka dni Antonki zapoznały się z portretem Henryka Sienkiewicza, z jego dziełami  oraz z zawodem, który wykonywał. Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się pisarz, jak powstaje książka, a także mogły wysłuchać dwóch bajek: ,,Bajka”, ,,Legenda żeglarska” z książki pt. ,, Baśnie i legendy” – Henryk Sienkiewicz. 

Po wysłuchaniu pierwszej bajki, dzieci zrozumiały, że najważniejsze jest w nas dobre serce natomiast druga bajka przybliżyła nam historię statku Purpury i jego załogi. Bajka ta pomogła dzieciom wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest abyśmy dbali o przedmioty, które nas otaczają.

Dzieci przez te kilka dni stworzyły piękne pracę plastyczne, które można było podziwiać w naszej szatni. (Monika Puda)

    

Zdjęcia: Monika Puda

UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

22 października 2016 r. w naszym oddziale odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka.

Dzieci w tym wyjątkowym dniu zaśpiewały piosenkę pt. ,,Bo nasze przedszkole to jedna rodzinka”, powiedziały kilka krótkich wierszyków oraz zatańczyły prosty układ ruchowy do piosenki pt. ,,Ufoludek.” Na zakończenie złożyły uroczyste przyrzeczenie, po czym pani  dyrektor za pomocą ,,czarodziejskiego ołówka” dokonała pasowania.

Dla naszych najmłodszych podopiecznych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie – dziękujemy za gromkie brawa od wszystkich zebranych gości.

 

Zdjęcia: p. Krzysztof Galos

Po tej uroczystości rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni na sale gimnastyczną by jak co roku uczcić obchody ,,Dnia Ziemniaka.”  Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy drużyny (czerwona, żółta i niebieska) dla których przygotowałyśmy cztery konkurencję sportowe:

  • Sadzenie ziemniaków i ich zbieranie
  • Slalom między pachołkami
  • Najdłuższa obierka (konkurencja dla mam)
  • Kto szybciej (konkurencja dla tatusiów).

Rywalizacja była bardzo zaciekła, każdy zespół w drużynach walczył do samego końca. Gratulujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za tak wytrwałą i szaloną zabawę.

Po takiej aktywności ruchowej, każde dziecko dostało złoty medal z napisem ,,Dzień Ziemniaka 2016” od pani dyrektor. Po wręczeniu pamiątki, wszyscy udaliśmy się na pyszny poczęstunek w naszym oddziale. Każdy mógł skosztować ciast, babeczek oraz sałatek (dziękujemy mamom, które przygotowały na ten dzień te wszystkie pyszności). 

Serdecznie dziękujemy naszej pani dyrektor za przybycie i za wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego dnia, cieszymy się, że możemy na Państwa liczyć. (Monika Puda)

JESIENNY SPACER

Zdjęcie: Anna Tworzyk

Dzieci korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody spędzają czas na świeżym powietrzu. Spacerują w pobliżu szkoły i podziwiają uroki naszej pięknej miejscowości. (Monika Puda)