Misie 2014-15

 

Wychowawca grupy: Elżbieta Fryc

W grupie „Misie” jest 20 przedszkolaków – 5 dziewczynek i 15 chłopców. Pięcioro dzieci to czterolatki, pozostałe są pięciolatkami.  Zajęcia rozpoczynamy o godzinie 8.00  a kończymy o 13.00 lub 13.30.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   SUKCES W KONKURSIE

W maju grupa "Misie" wzięła udział w konkursie regionalno-legendarnym "SMOCZUŚ KRAKOWSKI" zorganizowanym przez Stowarzyszenie SZERSZE HORYZONTY, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i AKADEMIĘ ŻAKOWSKĄ pod patronatem Ewy Stadtmuller.

Tak przygotowywaliśmy się do konkursu:

dzień pierwszy: „JESTEM SOBIE KRAKOWIANKA”

Tego dnia poznaliśmy piękne krakowskie stroje. Nazywaliśmy poszczególne części ubioru kobiecego i męskiego, a dziewczynki z przyjemnością przymierzały strój ludowy. Potem uczyliśmy się kroków krakowiaka. Taniec szedł nam całkiem nieźle. Przeczytaliśmy legendę „ O dwóch wieżach” oraz „O hejnale mariackim”.

dzień drugi: „ZABYTKI KRAKOWA”

Wawel, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki – zapoznaliśmy się z najważniejszymi zabytkami miasta. Próbowaliśmy zbudować z klocków podobne budowle. Rozwiązywaliśmy też zagadki o mieście Krakowie. Przeczytaliśmy legendę „O Wandzie, co nie chciała Niemca”. Potem rozpoczęliśmy pracę w grupach nad stworzeniem maski królewny Wandy oraz króla Kraka.

dzień trzeci: „W SMOCZEJ JAMIE”

Tego dnia poznaliśmy legendę „O smoku wawelskim”. Do legendy wyświetlane były ilustracje na rzutniku. Potem każdy z nas rysował swoje wyobrażenie wawelskiego potwora i legendy o nim. Z rysunków zrobiliśmy wystawkę dla rodziców. Chętne dzieci lepiły tez smoka z plasteliny, a dwie grupy wykonały maskę rycerza oraz smoka.

Maski wykonane w zespołach trafiły na konkurs:

 

Maska "SMOK" zespołu w składzie: Tymoteusz Połeć, Michał Dukała, Gracjan Galos i Wiktor Maziarz

zajęła I miejsce.

GRATULUJEMY!


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt "Wędrówki Przedszkolaka z bajkami dookoła świata"

AFRYKA

Naszą przygodę z Afryką rozpoczęliśmy od filmu z cyklu „Przygód kilka wróbla Ćwirka” . Obejrzeliśmy odcinek opowiadający o podróży bocianów do Afryki. Potem szukaliśmy tego kontynentu na globusie i mapie świata. Zastanawialiśmy się jak moglibyśmy tam dotrzeć. Bociany poleciały na własnych skrzydłach. My moglibyśmy  polecieć samolotem.

W albumach i książkach zobaczyliśmy różnorodne afrykańskie krajobrazy: sawanny, wiecznie zielone lasy, dżungle, a także pokryte lodowcami masywy górskie. Szukaliśmy na mapie  rzeki Nil, jeziora Wiktorii i  pustyni Sahara.

Całą grupa z zainteresowaniem oglądała zgromadzone afrykańskie eksponaty: ilustracje, rzeźby, naczynia, maski, różę pustyni i piasek z Sahary.

Opowiadaliśmy o wspaniałych zabytkach Egiptu – piramidach.

Następnie przy dźwiękach afrykańskich bębnów wykonaliśmy samodzielnie maski. A oto jak pracowaliśmy:

Wigilia w grupie "Misie"

W ramach innowacji pedagogicznej  „Savoir vivre znam, dobre maniery mam” zorganizowano w szkole kolorowy tydzień. Tak prezentowaliśmy się w tych dniach :

"Małe laboratorium w Misiach"

Jedno z naszych ostatnich doświadczeń dotyczyło wpływu kwasu zawartego w occie spożywczym na wapń, który jest głównym składnikiem skorupki jajka. Sprawdzaliśmy także, co stanie się ze skorupką, gdy posmarujemy ją pastą do zębów. Misie przekonały się, że fluor zawarty w paście, spowalnia niszczenie skorupki przez wapń. Porównaliśmy to doświadczenie z psuciem się zębów. Misie natychmiast wysnuły wniosek, że warto myć zęby! :) (Agnieszka Hofman)