koło przyrodnicze 2013/14

ZAJĘCIA  ODBYWAJĄ  SIĘ:   

    dla uczniów klasy IV - poniedziałek w godz. 12.45 - 13.30 

   dla uczniów klasy V -VI - wtorek w godz. 14.35 - 15.20 
dla uczestników Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego - wtorek w godz. 7.15 - 8.00 

opiekun  koła : KRYSTYNA  KRUSZEWSKA

----------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Czystego Powietrza  -  22 XI 2013

   W ubiegłym roku szkolnym koło przyrodnicze przeprowadziło happening. Opowiedzieliśmy Wam wtedy, z czego składa się powietrze oraz jaki wpływ na  jego czystość  ma spalanie śmieci w paleniskach domowych.

       W tym roku chcemy zwrócić uwagę na wpływ spalin samochodowych na czystość powietrza. Znaczny udział w jego zanieczyszczaniu  ma komunikacja, głównie transport kołowy. Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, ponieważ rozprzestrzeniają się one w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Według badań Politechniki Krakowskiej pojazdy samochodowe są największym źródłem skażenia środowiska, obciążając go ponad 15 tysiącami związków chemicznych. Według badań, w tunelach, wielopoziomowych parkingach, okolicach stacji benzynowych stężenie zanieczyszczeń niekiedy jest od 4 do 40 razy wyższe niż średnia całego obszaru miejskiego.

    Obserwacje i pomiary czystości powietrza w naszej wsi przeprowadzone przez członków koła przyrodniczego są również niepokojące. A to głównie za sprawą dymów unoszących się z kominów  naszych domów. Wprawdzie zauważa się pewną poprawę, jeśli chodzi o spalanie śmieci w paleniskach domowych, jednak ogrzewanie mieszkań powoduje, że wyjście na zewnątrz wieczorem może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla dróg oddechowych.(Krystyna Kruszewska)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

"Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki"

Nasza szkoła z inicjatywy Koło Przyrodniczego realizuje projekt „Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki’. Jest to nasza odpowiedź na przejmujący list, jaki otrzymaliśmy od Polki, która jako wolontariuszka uczy w szkole w slumsach Nairobi, w Kenii. Dowiedzieliśmy się, że dzieci uczą się w bardzo trudnych warunkach, a w klasach są po 1 lub 2 podręczniki. Wymyśliliśmy, więc cztery działania, aby zdobyć pieniądze na podręczniki dla dzieci z Mathare Light.

A oto one;

1.   wielka zbiórka surowców wtórnych - makulaturę i złom  zbieramy w domu i przynosimy w wyznaczonym terminie;

2.  świnka pełna złotówek - we wtorki i czwartki uczennice z koła przyrodniczego zbierają w klasach drobne monety;

3.   „ciasteczko z nutką”- z okazji Światowego Dnia Muzyki 2 października członkowie koła przyrodniczego będą sprzedawać „ciasteczka z nutką", upieczone w domu,

4.  „giełda staroci” - około 10 października wszyscy uczniowie przyniosą na kiermasz różne ciekawe, niepotrzebne przedmioty np. pamiątki z wycieczek lub wakacji. Ważne, aby nie były zniszczone.

Wszystkie zarobione pieniądze wyślemy do Afryki na podręczniki dla dzieci.

Projekt chcemy zakończyć 15 października. (KK)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Wrzesień
Wysłaliśmy  prace 7 uczniów na konkurs "Wakacje z motylami". Zeszyty z obserwacjami złożyły: Emilia Marasik, Angelika Mucha, Małgorzata Bentkowska, Piotr Kopeć, Kamil Zajger, Wojciech Wydmański, Anna Zawłocka.