MISIE

 

Do oddziału przedszkolnego MISIE uczęszczają dzieci 5 letnie. W grupie jest 18 dzieci.

Wychowawca: Dominika Mądra

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WIGILIA

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia u MISIÓW zakończyła uroczysta Wigilia, która odbyła się 21 grudnia. W tym dniu dzieci łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia i wspólnie kolędowały. 

 

              

 

Świąteczny nastój towarzyszył nam przez cały tydzień poprzedzający wspólną Wigilię, kiedy to podczas zajęć rozmawialiśy o zwyczajach świątecznych i wspólnie przygotowywaliśmy dekoracje świąteczne.

                        

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

06. 12 dzieci z grupy MISIE odwiedził Święty Mikołaj. Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja krótki występ artystyczny - instrumentację do piosenki pt.  "Santa Claus is coming to town", dzieci nauczyły się również śpiewać refren tej piosenki. Oprócz tego przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. "Święty Mikołaj zbliża się..."

Po krótkim występie Mikołaj wręczył dzieciom prezenty. 

            

Dzień przed wizytą przedszkolaki wykonały portrety Świętego Mikołaja.

             

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

29. 11 u MISIÓW odbyły się ANDRZEJKI. Na początku, dzieci poznały ludowe tradycje związane z Wigilią Świętego Andrzeja a następnie świetnie się bawiły podczas wróżb i zabaw andrzejkowych. 

Wróżby, które pojawiły się tego dnia to między innymi: "Buty", "Wróżenie z kart", "Wróżenie z kolorów", "Przebijanie serca", "Studnia z monetami", "Wróżenie z kubków".

               

               

Po wróżbach przyszedł czas na "Taniec zaczarowaniec" i  wspólne zabawy przy muzyce.

       

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. 

Podczas wspólnych zabaw MISIE poznały historię Pluszowego Misia. Poznawaliśmy też misie - głównych bohaterów bajek. Dzieci wysłuchały krótkie informacje o Misiu Koralgolu, Misiu Uszatku oraz Kubusiu Puchatku. Nie zabrakło też zabaw i tańców przy muzyce z pluszakami. 

 

                   

Aby poćwiczyć sprawność rąk oraz rozwijac kratywność przedszkolaki wykonały także  pracę plastyczną pt."Pluszowy Miś"

           


Na zakończenie dnia dzieci otrzymały dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CO TO JEST SMOG? - WARSZTATY

14 października dzieci z grupy MISIE wzięły udział w warsztatach, które miały na celu uświadomienie dzieciom przyczyn zanieczyszczenia powietrza i wpływu na jakość życia i zdrowie człowieka. 

Przedszkoalki poznały sposoby troski o powietrze, utrwaliły zasady prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci zdobyły też informacje dotyczące właściwego zachowania podczas dni z przekroczoną normą pyłów w powietrzu.

              

                         

Dzięki rozmowom, przeprowadzonym eksperymentom oraz zabawom dydaktycznym dzieci uświadomiły sobie jak ważne jest, żeby dbac o nasze środowisko.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to jedna  z najważniejszych dat w historii Polski. Jest to także doskonała okazja na lekcje patriotyzmu. Święto to daje nam okazję do przypomnienia sobie, że możemy być dumni z tego, iż jesteśmy Polakami. MISIE przygotowania do ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęły już w czwartek 08. 11. Podczas zajęć rozmawialiśmy o naszej Ojczyźnie - przypominaliśmy sobie jakie mamy symbole narodowe, wskazywaliśmy na mapie rzekę Wisłę, stolicę Polski oraz największe mista. Przypomnieliśmy sobie także tekst Hymnu Polski i zwróciliśmy uwagę na postawę,jaką należy przyjąć w czasie jego śpiewania. 

           

Przedszkoalki wykonały również pracę plastyczną - Godło Polski.

              

Dzieci przygotowały samodzielnie także kotyliony.

          

09.11 Misie wzięły udział w uroczystej Akademii z okazji Święta Niepodległości. Tego dnia każde dziecko przypięło do ubrania własnoręcznie wykonany kotylion.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada obchodzimy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK, dlatego Misie wyruszyły dzisiaj do Krainy Bajek. Nie była to jednak zwykła podróż - była to misja ratunkowa. Przedszkolaki miały za zadanie naprawić zamieszanie, które wkradło się do bajkowej krainy. 

 

Misja ratunkowa była nie tylko wyzwaniem ale także świetną zabawą. W czasie wyprawy pojawiły się między innymi zabawy logopedyczne, zabawy ćwiczące spostrzegawczość oraz gry pamięciowe.

 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ DYNI

 

Dzień dyni – czyli dyniowe zabawy u Misiów. Dzień rozpoczął się od rozmowy dotyczącej wykorzystania


dyni oraz jej wartości odżywczych, przeprowadziliśmy zabawy badawcze - opisywaliśmy jej wygląd, kolor


oraz kształt.  Następnie przeszliśmy do wesołych zabaw.

 

 

 

"Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam
dynia krąży tu i tam"

 

 

Czyli zabawa „Dynia Parzy”

 

 

 

 

 

 

 

Dyniowe kręgle – czyli nauka zdrowej rywalizacji ale również świetna zabawa.

 

 

           

 

Nie zabrakło także zabaw matematycznych z dynią w roli głównej. Wspólnie przeliczaliśmy elementy, tworzyliśmy zbiory oraz porównywaliśmy ich liczebność.

 


 

 

 

 

 

Na podsumowanie tego dnia wykonaliśmy halloweenowe dynie.

 

            

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

METODA PROJEKTU 

25 października przedszkolaki z grupy MISIE zaczęły tydzień pracy metodą projektu. Cały tydzień przedszkolaki prowadziły rożnego rodzaju działania, by poszerzyć swoją wiedzę na temat MUZEUM.

W pierwszym dniu projektu określiliśmy co interesuje dzieci i czego chciałby się dowiedzieć o muzeum.

 W kolejnym dniu projektu, podczas wspólnych rozmów szukaliśmy odpowiedzi pytania zadane poprzedniego dnia. Wykonaliśmy w naszej sali także "mini muzeum". Znajdowały się w nim eksponaty przyniesione przez dzieci z domu.

             

Oprócz tego, w tym dniu Misie udały się do Izby Regionalnej znajdującej się przy naszej szkole. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej przez mieszkańców Czułowa i okolic. Wiyta w Izbie Regionalnej poprzedzona była omówieniem zasad zachowania się w muzeum.

 

 

W trzecim dniu projektu dzieci dzięki filmowi edukacyjnemu pt. "W muzeum zabawek" poznały dokładnie jeden z rodzjaów muzeum. Po projekcji filmu odbyła się rozmowa dotycząca zabwek dawniej i dziś. Następnie przedszkoalki wykonały pracę plastyczną pt. "Pajacyk z muzeum".

 

              

 Czwartego dnia projektu odbyła się wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przedszkolaki na własnej skórze mogly przekonać się jak jest w muzeum.W czasie wycieczki dzieci obejrzały wystawę pt. "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski" oraz wzięły udział w warsztatach pt." Pradziejowy zwierzyniec", podczas których ulepiły z gliny zwierzęta żyjące przed naszą erą.

 

             

 W ostatni dzien przyszedł czas na podsumowanie  informacji. Okazało się, że dzięki naszemu projektowi dzieci znacznie poszerzyły swoja wiedzę na temat muzeum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Tak też było u MISIÓW. Tego dnia wszystkie dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach. Przedszkolaki przypomniały sobie także o swoich prawach, które są ważne dla każdego człowieka oraz o swoich obowiązkach. Na zakonczenie wszystkie dzieci dostały odznaki Super Przedszkoalak.

 

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

PARK EDUKACJI GLOBALNEJ

19 września odbyła się wycieczka do Parku Edukacji Globalnej (Wioski Świata) w Krakowie. Dzięki interaktywnemu zwiedzaniu oraz udziale w warsztatach edukacyjnych dzieci mogły poznać kulturę oraz życie codzienne ludzi z różnych stron Świata. Na terenie parku zobaczyliśmy wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiański tipi i peruwiańską chatę.     

                                                                                                                                    

 

  

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Misie archiwum 2017/18

Misie archiwum 2016/17

Misie archiwum 2015/16

Misie archiwum 2014/15