Noc pod gwiazdami - „Nauka bez granic - Kosmos - Ziemia - Człowiek” - 10/11 XI 2017

W nocy z 10/11 listopada 2017 r. uczniowie klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt. „Noc pod gwiazdami” w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka bez granic - Kosmos -  Ziemia - Człowiek”. Na początku zapoznaliśmy się z budową i rodzajami teleskopów, a następnie udaliśmy się na boisko w celu obserwacji astronomicznych. Niestety pogoda spłatała nam figla i niebo przysłoniły chmury. Nie zniechęciło nas to jednak do dalszego oczekiwania, które zostało nagrodzone możliwością zobaczenia gromady gwiazd Plejady (M45). Zadowoleni udaliśmy się na salę gimnastyczną, która dzięki programowi komputerowemu Stellarium zamieniła się w mini planetarium. Oglądaliśmy niebo z różnych części Świata, zobaczyliśmy dzień i noc polarną, białe noce oraz deszcz meteorów. Poznaliśmy historię dzielnego myśliwego Oriona, jego psów, pięknej księżniczki zamienionej w niedźwiedzicę oraz podłego Skorpiona. Potem udaliśmy się w wirtualną podróż i oglądaliśmy Ziemię z Księżyca, Saturna i z Marsa. Na zakończenie najbardziej wytrwali obejrzeli film pt. „Marsjanin” w reżyserii Ridleya Scotta. (A. Kalandyk)