"Aktywni w kulturze" - wycieczka szósta - 1 II 2018

storm-letters-van-vuur-1.20170224020731

To już szósty wyjazd klasy V do kina w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem obejrzeliśmy film kostiumowy - "Storm. Opowieść o odwadze". Historia głównych bohaterów Storma i Marike jest osadzona w realiach XVI wieku, w momencie ogłoszenia tez Marcina Lutra i rozłamu w kościele katolickim. 
Filmowa opowieść o reformacji i początkach rewolucyjnej metody druku była niecodzienną lekcją historii, poznaliśmy pojecia: reformacja, inkwizycja, heretyk, herezja a także druk, czcionka, matryca, prasa drukarska.
Przygody Storma, syna drukarza stały się okazją do rozmowy i odwadze i jej źródłach. Gdy ojciec Storma został uwięziony i skazany na śmierć za wydrukowanie listu Marcina Lutra. Storm musiał zmobilizować całą swoją odwagę i spryt, by uratować ojca. Pomogła mu w tym nieoczekiwana sojuszniczka, dziewczyna żyjąca samotnie w kanałach, Marike. Wspólnie rzucili wyzwanie przerażającemu inkwizytorowi. Ścigani przez żołnierzy inkwizycji Storm i Marike okazali się odważniejsi i sprytniejsi niż sparaliżowani strachem dorośli. 
Film był także lekcją plastyki na temat  jezyka filmowego - świat przedstawiony w "Stormie" jest dość bogaty i szczegółowy, XVI-wieczna Antwerpia jest tu pełna błota, śmierdzących ścieków i ciemnych uliczek. (AK-S)