koło historyczne 2017/18 - archiwum

 

Zajęcia prowadzi Anna Kuźniar-Sobek

 

środa godzina 13:40 - 14:25


Galeria zdjęć 

 W związku z "Rokiem dla Niepodległej" będziemy poznawać wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 


Na zajęciach koła będziemy przygotowywać się do konkursów:

    1. XII Wojewódzki Konkurs Wiedzy "W kręgu mitów i kultury antycznej"

    2. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie "Krakus":  Udział królów i bohaterów w  walce
         o tożsamość 
i niepodległość Polski.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejny sukces - w VI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krakowie „Krakus” 2018 dla klas V i VI szkół podstawowych Filip Mars zdobył II miejsce, a Mikołaj Baster wyróżnienie II stopnia!!

 

Sukces naszych uczniów w XII Konkursie Wiedzy "W kręgu mitów i kultury antycznej" Filip Mars zdobył II miejsce, a Mikołaj Baster - List Gratulacyjny!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie „Krakus” 2018 
dla klas V i VI szkół podstawowych!


Wyniki etapu szkolnego

do finału przechodzą Mikołaj Baster z klasy V i Filip Mars z klasy VI

 

W VI edycji konkursu, który odbył się 25 kwietnia 2018 roku wzięli udział: Maja Dymek, Oliwia Kuciel, Filip Mars, Grzegorz Suski, Karolina Tekieli z klasy VI, a z klasy V Mikołaj Baster, Emilia Fryc, Natasza Lach, Izabela Nęcek. W klasie VI zwyciężyli Filip Mars Grzegorz Suski uzyskując 73,5 punkty na 76 możliwe. Niestety według regulaminu konkursu klasę może reprezentować tylko jedna osoba i chłopcy muszą przystąpić do dogrywki. W klasie V z liczbą 70 punktów wygrał Mikołaj Baster, przed Nataszą Lach, która zdobyła tylko 1,5 punktów mniej. Etap finałowy odbędzie się 15 maja na Wawelu. (AK-S)

Gra terenowa -  13 IV 2018

 Galeria zdjęć

Temat konkursu: Udział królów i bohaterów w  walce o tożsamość i niepodległość Polski, związany jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości. 
W piękny słoneczny dzień przez pięć godzin wędrując ulicami Krakowa, poznawaliśmy historię miasta, jego zabytków, a także postaci i wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla naszej tożsamości narodowej. Patrzyliśmy, słuchaliśmy fascynujacych opowieści, rozwiązywaliśmy różnorodne zadania, krzyżówki, rebusy, prezentowaliśmy nasze talenty plastyczne, projektując medale dla zasłużonych prezydentów Krakowa i kopiująć przepięknie stylizowane kwiaty z polichromii kościoła franciszkanów zaprojektowanej przez Stanisława Wyspiańskiego. (AK-S)
Do konkursu zgłosili się:
z klasy VI Maja Dymek, Oliwia Kuciel, Filip Mars, Grzegorz Suski, Karolina Tekieli,
z klasy V: Mikołaj Baster, Emilia Fryc, Natasza Lach, Izabela Nęcek.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas piątych i szóstych do wzięcia udziału VI edycji międzyszkolnego konkursu wiedzy o Krakowie „Krakus”, który odbędzie się w kwietniu 2018 roku w Zamku Królewskim na Wawelu. Celem konkursu jest umożliwienie młodzieży poznania historii swego miasta, jego zabytków, tradycji i legend w jak najciekawszej formie. Służyć temu będą organizowane przez nas lekcja muzealna na Wawelu oraz gra terenowa po Krakowie w miejscach związanych z zadaniami konkursowymi. Temat konkursu: Udział królów i bohaterów w  walce o tożsamość i niepodległość Polski, związany jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

I etap konkursu odbędzie się 25 kwietnia 2018 roku. Poprzedzać go będą gra terenowa po Krakowie, która odbędzie się na początku kwietnia oraz lekcja muzealna na Wawelu w terminie od stycznia do końca marca. II etap konkursu będzie 15 maja 2018 roku na Wawelu.
                                                                                  Organizatorzy konkursu:
                                                                  Zamek Królewski na Wawelu,
                                                               Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Słowackiego

 Literatura: 
1.  Ewa Stadmuller, Anna Chachulska, "Kraków i okolice" - spacer IV
2. Jan M. Małecki, "Historia Krakowa dla każdego" rodział - Stolica duchowa zniewolonej Polski (1866-1918)

Lekcja muzealna na Wawelu - 11 kwietnia 2018, środa
Gra terenowa -  13 kwietnia 2018, piątek

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


XII Wojewódzki Konkurs Wiedzy "W kręgu mitów i kultury antycznej"Finał konkursu 4 kwietnia 2018 roku. 

 

 Do konkursu zgłosili się Mikołaj Baster, Krzysztof Karch, Jan Krawczyk, Filip Mars, Grzegorz Suski.