koło przyrodnicze 2012/13
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wkrótce zobaczymy przedstawienie "Słońce, bogowie i ludzie", które przygotowują uczniowie klasy IV z okazji Dnia Dziecka.
Scenariusz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Światowy Dzień Słońca - według pomysłu Marceliny Mrozowicz i Gabrieli Rzewuskiej -12 marca uczniowie zaprezentowali "Galę Gwiazd". Wystąpiły takie znane gwiazdy jak: Leo Messi, Opa Gangam Stay, Ewelina Lisowska, Michael Jackson,model Oliwer oraz Marcin Gortat. Program prowadzily Victoria Justice i Selena Gomez. W role gwiazd wcielili się oczywiście uczniowie. Opowiedziliśmy również w sposób żartobliwy o Słońcu i o gwiazdach. Czek na 100 000 dolarów zdobyło Słońce.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12 marca odbył się w naszej szkole XIII Gminny Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny „PTAKI POLSKI ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM”.
Uczniowie naszej szkoły Rafał Nęcek i Kinga Solarz zdobyli II miejsce. Gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: Monika Wantuch, Krystyna Kruszewska
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA - 17 LUTEGO 2013
zdjęcia Anna Kuźniar-Sobek
W poniedziałek 18 lutego uczestnicy koła przyrodniczego przedstawili zabawny happening według scenariusza napisanego przez Julię Kącik i Honoratę Ziaja. Piosenkę "Kotowy blues" napisała Kasia Kwoka. Cała sala zaśmiewała się kiedy chętni uczniowie próbowali naśladować ryk lwa, miauknięcie tygryska , warknięcie geparda, tygrysa i pumy. Publiczność intensywnością braw wybrała zwycięzców konkursu, którzy otrzymali upominki - owoce.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE
23 listopada uczniowie klasy czwartej zaprezentowali program artystyczny według scenariusza,którego autorem była Emilka Marasik. W zaprezentowanej scence udział wzięło aż 18 misiów znanych dzieciom z telewizyjnych dobranocek oraz z książek.Wszystkie postaci ucharakteryzowne były zgodnie z ich przekazem medialnym. W czasie przedstawienia misie mówiły, śpiewały, tańczyły, jadły gofry. A wszystko odbywało sie na polanie miodowej w misiowym lesie. Misie recytowały też wiersze wyszukane przez Marcysię Mrozowicz. A nawet rapowały według tekstów i aranżacji Emilki. Andżelika Mucha samodzielnie napisała słowo wstępne/ powitanie/. Jakub Gubała i Julia Fiutowska swoją kreatywnością również przyczynili się do znakomitego występu klasy. Dzieci zaprezentowały sie dwukrotnie. Najpierw przedszkolakom "antonkom" ,a potem społeczności szkolnej. Występ dzieci podziwiali też rodzice, którzy przyszli, aby obejrzeć przedstawienie. Cóż to były za oklaski! Dzieci były zachwycone aplauzem, z jakim się spotkał ch występ.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Klasy czwarta i piąta przygotowały ulotki, plakaty i prace plastyczne informujące mieszkańców Gminy Liszki o zagrożeniach związanych ze spalaniem śmieci w paleniskach domowych.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŚWIATOWY DZIEŃ CZYSTOŚCI POWIETRZA W NASZEJ SZKOLE
Spalanie śmieci zagraża naszemu środowisku !
Środowisko naturalne, w którym żyjemy jest narażone na mnóstwo zagrożeń i zanieczyszczeń. Wiele z nich wynika z ludzkiej niewiedzy lub obojętności. Zachęcamy do zapoznania się z konsekwencjami spalania śmieci. Oszczędźmy środowisko, w którym wszyscy żyjemy!
CZY WIESZ, ŻE:
- Paleniska domowe z powodu niskiej temperatury spalania nie są dostosowane do spalania wszystkich odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych!
- Podczas spalania odpadów wydzielają się bardzo niebezpieczne dla zdrowia i środowiska substancje takie jak: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie, dioksyny, furany!
- Stężenia zanieczyszczeń wydobywających się z domowych kominów wielokrotnie przewyższają dopuszczalne stężenie tych substancji w powietrzu!
- Toksyczne działanie zanieczyszczeń polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek, rdzenia kręgowego lub kory mózgowej, są odpowiedzialne za częste występowanie nowotworów!
- Niecałe 2 mg dioksyn może zabić 80 kilogramowego człowieka!
- Spalając 1 kg pianki poliuretanowej (występuje np. w odzieży i obuwiu) wytwarza się 50 litrów cyjanowodoru, który w połączeniu z wodą tworzy jedną z najsilniejszych trucizn – kwas pruski!
- Spalając 1 kg polichlorku winylu PCW wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy niszczący kwas solny!
- Kominy domów znajdują się na niedużej wysokości, co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr. Skutkiem tego jest wzrost zanieczyszczeń w powietrzu w naszym najbliższym otoczeniu!
- Ten, kto spala odpady truje siebie i najbliższe otoczenie!
- Według danych z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 000 Polaków!
- Spalane w domowych piecach śmieci powodują osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego bądź nawet pożar domu!
- Spalanie odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych powinno odbywać się w profesjonalnych instalacjach odpowiednio zabezpieczonych i będących pod stałym nadzorem!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Konkurs plastyczny " Najpiękniejsze drzewo w okolicy"
Z radością informuję uczestników konkursu ekologicznego "Chrońmy drzewa" organizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody o otrzymanych nagrodach w małopolskim konkursie plastycznym "Najpiękniejsze drzewo okolicy"
Nagrody otrzymali: Gabriela Lach; Gabriela Korczek; Patrycja Suchan; Izabela Ślusarczyk; Julianna Wójcik; Zuzanna Zawłocka Mapy - podziękowania za udział w konkursie otrzymali: Honorata Ziaja; Marzena Miętka; Karolina Kwoka; Gabriela Korczek; Kinga Solarz; Magdalena Marasik; Patrycja Suchan; Zuzanna Zawłocka; Gabriela Lach; Izabela Ślusarczyk; Krzysztof Pituła; Karolina Lach; Julianna Wójcik
Prace powstały na zajęciach Koła Plastycznego - Pracowni Otwartej, pod opieką Anny Kuźniar-Sobek.
Gratuluję! opiekun koła Krystyna Kruszewska
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 września - DZIEŃ DRZEWA - uczniowie klasy V posadzili 2 drzewka w ogrodzie szkolnym: dęba i orzecha włoskiego, a uczestnicy koła z czwartej klasy myślą, jakie nadać im imiona. Jeśli będziemy dobrze opiekować się drzewami i chronić je przed zniszczeniem, to może za 5 lat przyszli uczniowie będą chrupać orzechy na zdrowie?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Moja Natura 2000 – warsztaty ekologiczne"
1. Wycieczka do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i Rudniańskiego Parku Krajobrazowego
2. Wycieczka do krajobrazowego Rezerwatu Przyrody - Dolina Mnikowska
19 września uczniowie klasy IV i V odbyli wycieczkę do krajobrazowego Rezerwatu Przyrody - Dolina Mnikowska. Na wycieczce realizowaliśmy wspólnie z klasą IV z Morawicy nie tylko cele edukacyjne z przyrody (o lesie i o rzece), ale również projekt edukacyjny Natura 2000. Czy wszyscy mieszkańcy wiedzą , że Dolina Mnikowska jest obszarem objętym ochroną w europejskim programie Natura 2000? I że żyje tu zagrożony wyginięciem ślimak - poczwarówka zwężona?
3. Konkurs plastyczny Dzikie Ptaki
W ramach realizowanego przez koło przyrodnicze projektu „Moja Natura 2000 – warsztaty ekologiczne" uczniowie klas IV i V na lekcjach plastyki malowali polskie ptaki, korzystając ze zdjęć wykonanych w czasie wakacji lub z albumów przyrodniczych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Małopolski Konkurs Przyrodniczy
W etapie szkolnym tegorocznej edycji Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego udział wzięli uczniowie klasy VI: GABRIELA KORCZEK, KINGA SOLARZ, ZUZANNA ZAWŁOCKA I RAFAŁ NĘCEK.