koło przyrodnicze 2013/14
ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ:
dla uczniów klasy IV - poniedziałek w godz. 12.45 - 13.30
dla uczniów klasy V -VI - wtorek w godz. 14.35 - 15.20
dla uczestników Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego - wtorek w godz. 7.15 - 8.00
opiekun koła : KRYSTYNA KRUSZEWSKA
----------------------------------------------------------------------------------------------
Światowy Dzień Czystego Powietrza - 22 XI 2013
W ubiegłym roku szkolnym koło przyrodnicze przeprowadziło happening. Opowiedzieliśmy Wam wtedy, z czego składa się powietrze oraz jaki wpływ na jego czystość ma spalanie śmieci w paleniskach domowych.
W tym roku chcemy zwrócić uwagę na wpływ spalin samochodowych na czystość powietrza. Znaczny udział w jego zanieczyszczaniu ma komunikacja, głównie transport kołowy. Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, ponieważ rozprzestrzeniają się one w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Według badań Politechniki Krakowskiej pojazdy samochodowe są największym źródłem skażenia środowiska, obciążając go ponad 15 tysiącami związków chemicznych. Według badań, w tunelach, wielopoziomowych parkingach, okolicach stacji benzynowych stężenie zanieczyszczeń niekiedy jest od 4 do 40 razy wyższe niż średnia całego obszaru miejskiego.
Obserwacje i pomiary czystości powietrza w naszej wsi przeprowadzone przez członków koła przyrodniczego są również niepokojące. A to głównie za sprawą dymów unoszących się z kominów naszych domów. Wprawdzie zauważa się pewną poprawę, jeśli chodzi o spalanie śmieci w paleniskach domowych, jednak ogrzewanie mieszkań powoduje, że wyjście na zewnątrz wieczorem może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla dróg oddechowych.(Krystyna Kruszewska)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
"Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki"
Nasza szkoła z inicjatywy Koło Przyrodniczego realizuje projekt „Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki’. Jest to nasza odpowiedź na przejmujący list, jaki otrzymaliśmy od Polki, która jako wolontariuszka uczy w szkole w slumsach Nairobi, w Kenii. Dowiedzieliśmy się, że dzieci uczą się w bardzo trudnych warunkach, a w klasach są po 1 lub 2 podręczniki. Wymyśliliśmy, więc cztery działania, aby zdobyć pieniądze na podręczniki dla dzieci z Mathare Light.
A oto one;
1. wielka zbiórka surowców wtórnych - makulaturę i złom zbieramy w domu i przynosimy w wyznaczonym terminie;
2. świnka pełna złotówek - we wtorki i czwartki uczennice z koła przyrodniczego zbierają w klasach drobne monety;
3. „ciasteczko z nutką”- z okazji Światowego Dnia Muzyki 2 października członkowie koła przyrodniczego będą sprzedawać „ciasteczka z nutką", upieczone w domu,
4. „giełda staroci” - około 10 października wszyscy uczniowie przyniosą na kiermasz różne ciekawe, niepotrzebne przedmioty np. pamiątki z wycieczek lub wakacji. Ważne, aby nie były zniszczone.
Wszystkie zarobione pieniądze wyślemy do Afryki na podręczniki dla dzieci.
Projekt chcemy zakończyć 15 października. (KK)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Wrzesień
Wysłaliśmy prace 7 uczniów na konkurs "Wakacje z motylami". Zeszyty z obserwacjami złożyły: Emilia Marasik, Angelika Mucha, Małgorzata Bentkowska, Piotr Kopeć, Kamil Zajger, Wojciech Wydmański, Anna Zawłocka.