Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /www/szkolaczulow.pl/old/includes/common.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /www/szkolaczulow.pl/old/includes/menu.inc).

Wycieczki 2011/12

Wycieczka do Gorczańskiego Parku Narodowego - 22 czerwca 2012r.

W Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce

   
   

W Parku Rozrywki "Rabkoland"
   
   
   

W Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce
   
   

W drodze na przełęcz pod Grzebieniem
   
   

W uzdrowisku Rabka - Zdrój
   
zdjęcia:  Ewa Kulka i ks. Paweł Bednarek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Krakowa 12 czerwca 2012 r

 

   

12 czerwca uczniowie klas V i VI byli już po raz dziewiąty w Kinie pod Baranami na ostatnim, w bieżącym roku szkolnym, spotkaniu w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Tym razem dowiedzieli się jak powstaje film animowany, jakie są podstawowe techniki animacji i obejrzeli trzy filmy. Ponieważ nasze comiesięczne wyjazdy do kina łączymy z wizytami w muzeach, zwiedzaniem Krakowa (lekcjami historii i plastyki), na zakończenie projektu udaliśmy się do Nowego Gmachu Muzeum Narodowego, gdzie poznaliśmy najwybitniejsze zjawiska w polskiej sztuce XX wieku i obejrzeliśmy wystawę: "Rodczenko - rewolucja w fotografii".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zielona szkoła w Łebie

Uczniowie klas IV, V i VI od 24 maja do 1 czerwca przebywali na Zielonej Szkole w Łebie

 

Zdjęcia Anna Kuźniar-Sobek, Małgorzata Pilińska


   

Podróż pociągiem trwająca 16 godzin

   

            Powitanie morza                                                                   klasa 6

   

  klasa 5                                                                             klasa 4

   

   

Lekcja historii. Budowa średniowiecznych zamków. Najwspanialszy zamek zbudowali uczniowie klasy 5.

   

    

Niedzielne plażowanie

   

Lekcja matematyki . Powiększamy zamki do wymiarów rzeczywistych.                                                                                                     

   

Lekcja plastyki w plenerze. Pejzaż nadmorski.

   

Rejs statkiem po jeziorze Łebsko

   

      

W Muzeum "Wyrzutnia Rakiet" w Rąbce

   

   

   

W Słowińskim Parku Narodowym.

   

Turlanie się z najwyższej wydmy ruchomej - Łąckiej.

   

   

Widok z wieży widokowej na świętej górze Słowińców - Rowokół.

   

Przed latarnią morską w Czołpiniezbudowaną w 1875 roku na najwyższej, zalesionej wydmie.

   

W Skansenie Wsi Słowińskiej w Klukach

     

   

     

W Muzeum Motyli w Łebie

   

Kościół rybacki pod wezwaniem NMP. Wewnątrz znajduje się obraz namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi, przedstawiający Maryję stojącą na kuli ziemskiej, zanurzonej w morskich falach, a także figurka srebrnego pomuchla (dorsza), którą witano i żegnano dostojników kościelnych, żeglarzy i rybaków- dla mieszkańców Łeby symbol życia. W portowej tawernie wszyscy musieli spróbować świeżej morskiej ryby.

   

Codzienne wieczorne spacery brzegiem morza                           Kasia i Piotr - "wreszcie nad morzem"

   

Dzień ostatni. "Będziemy tęskinić Łebo" - taki napis dzieci ułożyły z szyszek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Wygiełzowa - 10 maja 2012 r.

Dnia 10 maja klasa III i IV wzięły udział w wycieczce do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego 
w Wygiełzowie.  Znajduje się tam skansen, w którym zgromadzono domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kośćiół drewniany z XVII w, dwór oraz zabudowania i izby w których tłoczono olej, tkano na krosnach, naprawiano obuwie oraz wykonywano inne prace rzemieślnicze. W jednym z domów urządzono klasę szkolną. 

Uczniowie  uczestniczyli  w  warsztatach  poświęconych  historii  stroju  krakowskiego Zachodniej  Małopolski 
z regionu chrzanowskiego i warsztatach pt.„Jak to ze lnem było”. Po  zajęciach uczniowie zwiedzili zrekonstruowany dwór z Drogini.

Wycieczka i warsztaty były bardzo interesujące. Na zajęciach dotyczących stroju, dzieci nauczyły się tańczyć „krakowiaka”, a  na  zajęciach na temat  lnu wykonywali  czynności  na   poszczególnych  etapach  związanych z przygotowaniem lnu do tkania. Było dużo dobrej zabawy.

                                                                                                                 Małgorzata Czaplińska

   

      

Zdjęcia – Emilia Marasik klasa III i Małgorzata Pilińska

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Krakowa 23 kwietnia 2012 r

 

 Dnia 23 kwietnia 2012 r., w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Kinie pod Baranami, uczniowie klas V-VI  obejrzeli film "Mikołajek" i wysłuchali wykładu o pracy aktora. Drugim punktem naszej wycieczki była lekcja Obrona i zdobywanie średniowiecznego miasta. Zwiedzaniu Barbakanu i Murów Obronnych, sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. A ponieważ 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki na zakończenie udaliśmy się do jednej z księgarń na Rynku Głównym. 

    

    

       

   

  Anna Kuźniar-Sobek

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka klasy IV do Muzeum Etnograficznego - 17 kwietnia 2012 r.

  

  
zdjęcia Małgorzata Pilińska

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wycieczka do Krakowa do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha

W dniu 21 marca 2012 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Góra Fuji”:

- obejrzeli film o Japonii na tle zmieniających się pór roku i prezentację o najważniejszych symbolach Japonii

- wzięli udział w warsztatach furoshiki

- zwiedzili wystawę ”Hokusai i Hiroshuge. Japońskie drzeworyty krajobrazowe z kolekcji Feliksa Jasieńskiego”

  i ekspozycję prac Udo Kallera, współczesnego niemieckiego artysty, inspirującego się sztuką japońską

- poznali tajniki powstawania drzeworytów japońskich

- układali z puzzli reprodukcje drzeworytów

- degustowali potrawy kuchni japońskiej


    

      

    

    

Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"

    Dnia 21 marca, w pierwszy dzień wiosny byliśmy na wycieczce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. O godzinie 8.00 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą. Na naszą wycieczkę wyruszyliśmy zatłoczonym „MPK-kiem”. Po przyjeździe na Salwator udaliśmy się na spacer bulwarami wiślanymi.    

     W końcu znaleźliśmy się w muzeum. Poznaliśmy naszego przewodnika, który zaprowadził naszą, jeszcze zmarzniętą, grupę do “sali kinowej”. Tam obejrzeliśmy interesujący film pt. “Yokosama Japan” - “Witamy w Japonii”. Przedstawiał on Krainę Wschodzącego Słońca w różnych porach roku. Ta projekcja uświadomiła nam, jakim pięknym krajem jest Japonia. Zauroczyły nas kwitnące wiśnie, malownicze krajobrazy i barwne obrzędy rdzennej ludności. Po filmie pan przewodnik dokładniej opowiadał nam o tym wspaniałym kraju, o życiu Japończyków, ich zwyczajach, wierzeniach i barwnych obrzędach, a także o architekturze. Następnie nasza grupa przeszła “kurs” Furoshiki, czyli sztuki polegającej na pakowaniu różnych przedmiotów w kolorowe chusty. Było bardzo zabawnie! Po “przeszkoleniu” udaliśmy się na degustację japońskich przysmaków: sushi i zielonej herbaty. Trochę zestresowani podeszliśmy do stołu, gdzie dostaliśmy szczegółowe instrukcję jak posługiwać się pałeczkami i jak zjeść sushi. W końcu po spróbowaniu nietypowych dla nas przysmaków stres minął. Zdania na temat “dziwnej” kuchni i jej specjałów były podzielone. Jedni uważali sushi za siódmy cud świata, a inni stwierdzili, że zjedli to coś pierwszy i ostatni raz w życiu. Nasza klasa była raczej w tej drugiej grupie. Po poczęstunku poszliśmy podziwiać japońskie drzeworyty dwóch znanych artystów - Hiroshige i Hokusai. Dzieła te były naprawdę piękne. Zdziwiło nas to, że prawie na wszystkich drzeworytach była góra Fuji. Znaleźliśmy tylko dwa, na których jej nie było. Po zwiedzeniu galerii udaliśmy się na dużą salę, gdzie odbył się konkurs w układaniu wielkich puzzli z dziełami japońskich mistrzów. W nagrodę wszyscy dostali drobne upominki - kalendarze.

    Podczas całej wycieczki poznaliśmy kilka japońskich słów: [sakura] - wiśnia, [konicziła] - dzień dobry, [sajonara] - do widzenia i [arigato] - dziękuję.

    Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Wręcz zakochaliśmy się w Japonii! Kultura tego kraju jest naprawdę niesamowita. Bardzo chcemy pojechać jeszcze raz do Muzeum Sztukii Techniki Japońskiej, by poznawać i zgłębiać kolejne tajemnice Krainy Wschodzącego Słońca.

                                                                                                                    Magdalena Marasik

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wycieczka do Krakowa 8 marca 2012

 W ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej odbył się kolejny, już szósty wyjazd uczniów klas V-VI do Kina pod Baranami. Tym razem  obejrzeliśmy film  w reżyserii Charlie Chaplina z 1921 r. "Brzdąc" i wysłuchaliśmy wykładu na temat roli muzyki w filmie. Po wyjściu z kina udaliśmy się do oddziału Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie mieliśmy okazję poznać, przeżyć i zgłębić wspaniałe dzieła polskiej sztuki XIX wieku, dzięki możliwości aktywnego, zwiedzania w formie tzw. Ko-Lekcji z klasą.

   

Zdjęcia Anna Kuźniar-Sobek