Wydarzenia 2013/14

Dzień Języków w naszej szkole - 26 VI 2014

Galeria zdjęć
W ostatnim tygodniu czerwca, tuż  przed końcem roku szkolnego, odbył się w naszej szkole Dzień Języków, podczas którego uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o takich krajach jak: Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Dzień ten  miał  zmotywować wszystkich do poznawania innych kultur i  do nauki języków obcych. Po krótkim powitaniu, uczniowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie przygotowane przez uczestników koła humanistycznego i teatralnego. Inscenizacja ukazywała podróże młodych ludzi po Europie. Zwiedzali oni Anglię, Niemcy i Włochy, a także  mieli okazję popróbować tamtejszych potraw. Przedstawienie dopełniały prezentacje multimedialne o tych krajach. Po występie klasy IV, V i VI wzięły udział w quizie. Wybrani przedstawiciele poszczególnych klas zmierzyli się ze sobą, odpowiadając na 15 pytań testowych. Najlepsza okazała się Gabriela Grzesiak, dając klasie VI zwycięstwo.

Dzień Języków odbył się w naszej szkole już  po raz drugi i bardzo się podobał. Miejmy nadzieję, że stanie się on naszą szkolną tradycją. Nad całością czuwały panie: Ewa Kulka i Dorota Tyrała. (Dorota Tyrała)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dyskoteka - 18 VI 2014

 

 

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Żywa lekcja zoologii - 17 VI 2014
 


  

zdjęcia:  Ewa Kulka

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turniej Przyrodniczo - Ekologiczny - 4 VI 2014
 

Galeria zdjęć

4 czerwca 2014 koło przyrodnicze z klas IV – VI przeprowadziło turniej ekologiczny „Postaw na złoto” w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi.
W turnieju brały udział 3 drużyny po trzech uczniów z klas IV-VI. Każda drużyna miała odpowiedzieć na 10 pytań w jednej z trzech kategorii: segregujemy odpady, oszczędzamy wodę, oszczędzamy energię.
Każda drużyna miała do dyspozycji 50 złotych klocków do rozłożenia na poprawną odpowiedź, do wyboru A, B, C. Zwyciężyła drużyna, której zostało najwięcej złotych klocków.
   I    miejsce  – Piotr Wojnarowski, Patryk Czechowski, Jakub Smętek.  
   II   miejsce  – Gabriela Grzesiak, Patryk Pióro, Paweł Soja.  
   III  miejsce  – Adrian Malik, Szymon Bodziony, Wojciech Galos.
(Krystyna Kruszewska)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Dziecka w naszej szkole

 

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polska biega - 23 V 2014

Galeria zdjęć 1 
Galeria zdjęć 2

W piątek (23 maja 2014 roku), o godzinie 10 przed południem uczniowie Szkoły Podstawowej w Czułowie wystartowali w 10 już edycji ogólnopolskiej imprezy „Polska Biega”. Akcja w naszej szkole cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie już dużo wcześniej zaczynają trenować zarówno na lekcjach wychowania fizycznego, jak również we własnym zakresie w domu. W tym roku biegi zorganizowane zostały na pobliskim boisku piłkarskim klubu Iskra Czułów. Dzieci wystartowały w swoich kategoriach wiekowych i na odpowiednio wyznaczonych dystansach. W sumie czynny udział wzięło 108 uczniów, tylko 13 nie mogło się tego dnia przyłączyć do akcji z powodu kontuzji lub braku zgody rodziców, więc przypadła im nie mniej ważna rola kibiców. Rywalizacja odbyła się na następujących dystansach: 90 m - dzieci w wieku 5 i 6 lat, 160 m - 7 i 8 - latki, 250 m - 9 latki, 320 m - 10 i 11 - latki, 640 m - 12- latki i w biegu na 1 km swoje siły sprawdzali 13- latkowie. Pomimo dość trudnych warunków, jakie panowały- wysoka temperatura i trasy biegów bez skrawka cienia, nie zabrakło zapału, zaangażowania i mobilizacji wśród maluchów jak i najstarszych uczniów. Dzięki wsparciu Proboszcza Parafii w Czułowie- Krzysztofa Cebuli, każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej, która tego dnia była zbawienna. Dodatkowo ksiądz zorganizował specjalne nagłośnienie, dzięki któremu atmosfera na obiekcie zrobiła się iście sportowa i jeszcze lepiej niósł się doping kibiców i głos komentatorów, w których rolę wcielili się nauczyciele - z dyrektor szkoły Krystyną Kruszewską na czele. Rywalizacja była zacięta i wyrównana we wszystkich przedziałach wiekowych, każdy chciał zdobyć medal i stanąć na podium. Meta dla wszystkich biegów została ustawiona na wysokości trybun, gdzie entuzjastyczne okrzyki kibiców pozwoliły biegaczom wyzwolić dodatkowe siły na finiszu. Akcja przebiegła bardzo sprawnie i w miłej atmosferze, której towarzyszyła zdrowa i czysta rywalizacja. Na słowa uznania zasługują wszyscy uczniowie, którzy tego dnia wystartowali w biegach, bez względu na zajęte miejsce. Liczy się dobra zabawa i ruch, który jest tak ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka, a dzięki „Polska Biega” jest go jeszcze więcej. (Mateusz Kozioł)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turniej Przyrodniczo - Ekologiczny - 23 V 2014

 

23 maja uczniowie klasy IV uczestniczący w zajęciach Koła Przyrodniczego przeprowadzili  turniej dla klas I-III. Był on związany z corocznymi obchodami Dnia Ziemi. Trzy 3-osobowe drużyny z klas I - III miały do wykonania 6 zadań:

  1. posegregować śmieci według kategorii: odpady organiczne, złom, makulatura, plastik, szkło,
  2. wykonać w ciągu 10 minut przedmioty codziennego użytku i zabawki z otrzymanych surowców wtórnych,
  3. prawidłowo rozpoznać 10 roślin i zwierząt,
  4. odgadnąć 5 ras psów,
  5. nazwać zwierzęta leśne i domowe,
  6. prawidłowo rozpoznać 5 dźwięków z nagrania "Co słychać w polu".

Najtrudniejszym zadaniem dla dzieci była prawidłowa segregacja odpadów. W zadaniu 2 wykazali się  niezwykłą pomysłowością. Wykonali bardzo ciekawe przedmioty i zabawki z papieru, plastiku, np. domek w butelce. Wszyscy  uczestnicy turnieju  zostali nagrodzeni - otrzymali rośliny do domowej uprawy oraz nasiona drzewa chlebowego do wyhodowania w domu. (opiekun koła - Krystyna Kruszewska)

Galeria zdjęć

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkania z teatrem - 6 i 20 V 2014

          Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie w ostatnim czasie mieli okazję zetknąć się z teatrem. Najpierw obejrzeli spektakl lalkowy pt. „Nowe szaty króla”, później sztukę „Tajemniczy ogród”.
         Pierwsza inscenizacja została pokazana w szkole. Była to przedstawienie, które nawiązywało do znanej baśni H. Ch. Andersena  „Nowe szaty cesarza”. Nie było ono jednak skierowane tylko do najmłodszych, ale też do dzieci starszych, młodzieży i osób dorosłych. Każdy mógł znaleźć w tym spektaklu coś dla siebie. Dzieci koncentrowały się przede wszystkim na fabule. Klasy starsze mogły odczytać treści ukryte, a więc krytyczną ocenę współczesnego świata i relacji międzyludzkich. Sztuka stała się pretekstem do dyskusji na lekcjach języka polskiego o charakterach i zachowaniu niektórych ludzi.
         Natomiast 20 maja  uczniowie klas IV- VI pod opieką swoich nauczycieli pojechali do Teatru Bagatela na spektakl „Tajemniczy ogród”. Była to sztuka na motywach powieści F.H. Burnett o tym samym tytule. Miała charakter musicalu. Aktorzy nie tylko wygłaszali swoje kwestie, ale też pięknie śpiewali i tańczyli. Całości dopełniały świetnie przygotowane kostiumy i scenografia. Po spektaklu na uczniów czekała niespodzianka. Mogli wejść na scenę oraz zobaczyć, co dzieje się za kulisami. Bez wątpienia była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
        Oba przedstawienia bardzo podobały się uczniom. Mieli oni okazję zetknąć się z dwoma rodzajami teatru - teatrem lalkowym i teatrem aktora. Każdy uczeń mógł wyrobić sobie zdanie, który rodzaj sztuki teatralnej bardziej do niego przemawia.  (Dorota Tyrała)

Galeria zdjęć
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Światowy Dzień Książki w naszej szkole - 23 IV 2014

Galeria zdjęć

Program:

 1. Najpierw w klasach odbyły się losowania.

 2. Każdy wylosowanej przez siebie osobie kupił książkę. Wcześniej  dowiedzieliśmy się, jakie

     książki lubi wylosowana osoba. Można też było wybrać książkę z domowej  biblioteczki.

 3. Wszyscy spotykaliśmy się 23 kwietnia na Tęczowym holu na czytaniu –

     tradycyjnie w tym dniu czytała przewodnicząca Rady Uczniowskiej.

     Gabriela Lach wybrała jedną z przygód "Mikołajka" 
       i na koniec spotkania wręczyliśmy sobie książki i róże (żywe, zrobione, namalowane...)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Wiosenna runda - woda dla Afryki". Podsumowanie

„Słysząc wołanie o pomoc - pomagamy … wołać”

Radomir Dobke

PODZIĘKOWANIE

 

Dyrektor szkoły gorąco dziękuje całej społeczności szkolnej za przyczynienie się do pomyślnej realizacji projektu WIOSENNA RUNDA – WODA DLA AFRYKI. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów, członków koła przyrodniczego, którzy byli nie tylko pomysłodawcami, ale również motorem przedsięwzięcia. Powodzenie projektu nie byłoby w takim stopniu efektywne, gdyby nie zrozumienie i życzliwe wsparcie ze strony rodziców, którym tą drogą składam wyrazy podziękowania i szacunku. Szczególnie dziękuję tym rodzicom, którzy osobiście przyczynili się do realizacji poszczególnych działań projektowych.

W trakcie trwania projektu powstał pomysł korespondencji naszych uczniów z uczniami z Afryki w języku angielskim. W chwili obecnej oczekujemy już po raz czwarty na 36 listów z Afryki. 

 

Poniżej finansowe podsumowanie projektu.

Dyrektor szkoły

Krystyna Kruszewska

Podsumowanie projektu

„Wiosenna runda – woda dla Afryki”

 

Działanie 1 – „Pączek dla każdego” - uzyskano kwotę  191,40 PLN

Działanie 2 – „Koszyczek wielkanocny pełen złotówek” – 143,60 PLN

Działanie 3 – „Dzień Naleśnika” –  208,10 PLN

Działanie 4 – „Dzień gorącej czekolady” – 188,00 PLN

Działanie 5 – „Zbiórka surowców wtórnych” – 88,30 PLN

Działanie 6 – „Ciasteczka z sentencją przyrodniczą” – 304,50 PLN

Działanie 7 – Kiermasz kwiatów – 227,50 PLN

Dary od sponsorów – 253,60 PLN

Łączna kwota  przelewu to 1605,00 złotych /w tym 39,50 zł opłata za przelew/

W dniu 13 maja 2014 r. wykonano przelew na 500 dolarów /potwierdzenie przelewu poniżej/.

Potwierdzenie przelewu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Wiosenna runda - woda dla Afryki". Dzień gorącej czekolady - 10 IV 2014

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Wody - Turniej "Postaw na wodę" - 21 III 2014

W pierwszym dniu wiosny koło przyrodnicze z klas IV - VI przeprowadziło turniej „Postaw na wodę”.   Z uwagi na temat turnieju związany ze Światowym Dniem Wody wszyscy uczestnicy otrzymali wodę w butelkach o różnej pojemności. (Krystyna Kruszewska)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przegląd Młodych Talentów - 21 III 2014

        

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca w naszej szkole odbył się przegląd młodych talentów.
Wystąpili:
*        Katarzyna Kwoka z klasy VI zaprezentowała, grając na gitarze i śpiewając, piosenkę „Counting Stars”,
*        Konrad Płatek z klasy V zagrał na trąbce utwór „Moon River”,
*        Anna Fiutowska i Anna Zawłocka z klasy IV zaśpiewały piosenkę „Chodź, pomaluj mój świat”

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIV Gminny Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny pt. „Owoce i warzywa w naszym jadłospisie”

Konkurs odbył się 13 marca 2014 roku w naszej szkole. Organizatorkami były Monika Wantuch i Krystyna Kruszewska. W rywalizacji konkursowej wzięły udział drużyny dwuosobowe z dziewięciu szkół podstawowych. 
Uczennice Andżelika Mucha z klasy V i Honorata Ziaja z klasy VI, które reprezentowały naszą szkołę zajęły II miejsce w międzyszkolnej rywalizacji (różnicą 0,5 punktu do miejsca I). Nagrody wręczył Pan Wacław Kula Wójt Gminy Liszki, który dodatkowo przepytywał dzieci o owocach i wykazał się dużą znajomością tematu.
Uczennicom gratulujemy!  (Krystyna Kruszewska)

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Wiosenna runda - woda dla Afryki”. Dzień Naleśnika - 12 III 2014

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Listy z Afryki

 

Już drugi raz w naszej szkole zapanowała ogromna radość, gdy dotarły listy 
od naszych koleżanek i kolegów z Afryki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Wiosenna runda - woda dla Afryki”. Pączek dla każdego - 27 II 2014


Galeria zdjęć

Tłusty Czwartek w Szkole Podstawowej w Czułowie

Tłusty Czwartek to taki dzień, w którym według tradycji powinno się zjeść jak najwięcej pączków. Można je kupić              w sklepie albo upiec samemu. Zarówno jedne jak i drugie są bardzo smaczne i trudno im się oprzeć.
W naszej szkole postanowiliśmy kultywować tradycję Tłustego Czwartku. Zorganizowaliśmy sprzedaż pączków po to, aby każdy członek naszej społeczności – uczeń, nauczyciel czy pracownik szkoły miał okazję zjeść w tym dniu ten słodki wypiek. Jednocześnie dochód ze sprzedaży tych słodkości został przeznaczony na wsparcie szkoły Mathare Light w Afryce. Było to więc zarówno przyjemne jak i pożyteczne przedsięwzięcie. (Dorota Tyrała)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Wiosenna runda - woda dla Afryki”

 

3 lutego otrzymaliśmy list od dyrektora szkoły w Mathare Light z informacją o trudnej sytuacji panującej w Kenii – wysokie temperatury, brak wody, śmierć wielu mieszkańców w północnej części kraju  z powodu głodu, brak czystej wody do picia dla dzieci w szkole. Stąd inicjatywa Koła Przyrodniczego, aby opracować nowy projekt, z  którego dochód przeznaczony będzie na pomoc w doprowadzeniu wody do szkoły. Nowy projekt nazwaliśmy „Wiosenna runda - woda dla Afryki”, w ramach którego chcemy podjąć następujące działania:
1. Pączek dla każdego (w tłusty czwartek);
2. Koszyczek wielkanocny pełen złotówek;
3. Dzień Naleśnika - 12 marca;
4. Dzień gorącej czekolady – 10 kwietnia;
5. Zbiórka surowców wtórnych - do 15 kwietnia ;
6. Kiermasz kwiatów i ciasteczek z sentencją przyrodniczą z okazji Dnia Rodziny w maju.
Do 15 maja wyślemy zebrane pieniądze do szkoły w Afryce.

Listy Dyrektora szkoły Mathare Light w wersji angielskiej oraz polskie tłumaczenie i nasze odpowiedzi.
(tłumaczenie Ewa Kulka) 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sala relaksacyjna

Od września 2013 roku w naszej szkole funkcjonuje sala relaksacyjna. Rada Pedagogiczna postanowiła utworzyć takie miejsce, ponieważ niektórzy uczniowie przebywają w szkole do późnego popołudnia. W sali tej prowadzone są zajęcia wyciszające przy muzyce relaksacyjnej. W trakcie zajęć dzieci mają możliwość poprawy samopoczucia, redukcji zmęczenia i zrelaksowania się po lub między lekcjami. Jest to również miejsce, gdzie dzieci słuchają czytanych przez nauczycieli bajek, opowiadań itp. Pomieszczenie wyposażone jest w specjalne materace i poduszki oraz odtwarzacz. (Anna Rachwalik)

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przegląd Kolęd i Pastorałek - Rączna styczeń 2014

Galeria zdjęć 

23 stycznia 2014 roku  w Szkole Podstawowej w Rącznej odbył się III Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W przeglądzie wzięły udział zespoły z ośmiu szkół znajdujących się na terenie Gminy Liszki. Poziom występów był zróżnicowany, ale występ naszego chóru wyróżniał się oryginalną aranżacją. Uczniowie naszej szkoły przebrani byli w stroje kolędnicze i mieli piękną gwiazdę. Pani Anna Huszczo, która przygotowała dzieci, wystąpiła w przebraniu migającej światłami choinki. Po zakończeniu przeglądu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów ze strony Pana Wójta na temat poziomu artystycznego naszego  występu.  Wszyscy, a w szczególności dzieci,  bawili się świetnie.  Dziękujemy Panu Wójtowi za patronat nad tym wydarzeniem, jak również za starania, aby na terenie Gminy Liszki pielęgnowano tradycję śpiewu bożonarodzeniowego. (Krystyna Kruszewska)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wizyta stomatologa - 16 I 2014


W ramach akcji PCK "Chroń dziecięce uśmiechy" (program edukacyjno - profilaktyczny)  szkoła nawiązała współpracę z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Liszkach.
W czwartek 16 stycznia odwiedził naszą szkołę zespół specjalistów - lek. stomatolog Tomasz Piekarczyk oraz pracująca z nim asystentka stomatologiczna.W trakcie wizyt w kolejnych klasach opowiadali o tym jak właściwie dbać   o higienę jamy ustnej, co jeść, aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami i kiedy należy udać się do dentysty. Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów na modelu szczęki, a potem zapoznały się z najprostszymi narzędziami dentystycznymi. Pan dentysta zachęcał do odwiedzenia jego gabinetu, wypróbowania dentystycznego fotela oraz wybrania kolorowych plomb. Później każdemu uczniowi zrobiono przegląd zębów. Wszyscy otrzymali małe upominki - naklejki oraz pastę do zębów.
Dzieci zgodnie zapewniały, że bez obaw złożą wizytę w gabinecie stomatologicznym i będą systematycznie myć zęby. (Elżbieta Fryc)

Galeria zdjęć 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zabawa choinkowa dla klas IV - VI  -  11 I 2014

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie opłatkowe

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jasełka - 20 XII 2013


Galeria zdjęć

          Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny. Aby wprowadzić nas w ich atmosferę, uczniowie naszej szkoły przygotowali jasełka. Zostały one wystawione dwukrotnie. Najpierw obejrzała je cała społeczność szkolna, później zostały wystawione na opłatku parafialnym.
        Uczniowie naszej szkoły przygotowali dwie niezależne od siebie  inscenizacje. Dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką pań Elżbiety Fryc i Anny Rachwalik przygotowały tradycyjny występ jasełkowy. Inscenizacja ukazywała sceny w stajence betlejemskiej: Bożą Dziecinę w ramionach Matki, przybycie pasterzy oraz pokłon trzech króli. Całość uzupełniały znane polskie kolędy. Przedszkolaki długo i cierpliwie przygotowywały się do występu. Dla niektórych z nich był to pierwszy występ przed publicznością - mimo to pokonali nieśmiałość i dzielnie wypowiadali swoje kwestie. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje dla małych aktorów a wychowawczynie o scenografię do jasełek.
         Uczniowie klas IV- VI również wzięli udział w występie. Zaprezentowali się w szopce krakowskiej. Był to występ bardzo oryginalny. Uczniowie wcielili się w rolę kolędników- śpiewali, grali i tańczyli. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że paru z nich zaprezentowało swoje umiejętności gry na instrumentach – Gabriela Lach zagrała na skrzypcach, a Konrad Płatek i Filip Galos na trąbce. Nad całością przedstawienia uczniów klas IV- VI czuwała pani Małgorzata Fabin.
          Występ mógł się podobać. Przedszkolaki przenieśli nas w scenerię, w jakiej narodził się ponad 2000 lat temu mały Jezus, natomiast występ klas starszych był bardziej współczesny, a jednocześnie niezwykle zabawny. (Dorota Tyrała)        

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Listy z Afryki


Wielka radość zapanowała w szkole w dniu 10 grudnia,
gdy dotarły wreszcie  długo oczekiwane listy od dzieci z Afryki.


W odpowiedzi,18 grudnia, wysłaliśmy 36 listów ! Prawie każde dziecko do swojej przesyłki włożyło mały upominek świąteczny dla kolegi, koleżanki z Afryki.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Święty Mikołaj w naszej szkole - 6 XII 2013

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Andrzejki - 30 XI 2013

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Halloween


Galeria zdjęć

Przedstawiamy zdjęcia ze spóźnionego "Halloween". Uczestnicy kółka z klasy IV i V zaprezentowali krótkie przedstawienie, a potem klasa VI została zaproszona do udziału w różnych halloweenowych konkurencjach. Odbyły się także dwa konkursy dla klas 0-3 oraz 4-6. Najwięcej prac zaprezentowały dzieci z klas 0-3. Nie przyznano nagród w konkursie dla klas 4-6 na plakat związany z Halloween. Prace, które były kodowane,  oceniała pani Anna Kuźniar-Sobek. (Ewa Kulka)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Czystego Powietrza - 22 XI 2013

Galeria zdjęć

W ubiegłym roku szkolnym koło przyrodnicze przeprowadziło happening. Opowiedzieliśmy Wam wtedy, z czego składa się powietrze oraz jaki wpływ na  jego czystość  ma spalanie śmieci w paleniskach domowych.
     W tym roku chcemy zwrócić uwagę na wpływ spalin samochodowych na czystość powietrza. Znaczny udział w jego zanieczyszczaniu  ma komunikacja, głównie transport kołowy. Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, ponieważ rozprzestrzeniają się one w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Według badań Politechniki Krakowskiej pojazdy samochodowe są największym źródłem skażenia środowiska, obciążając go ponad 15 tysiącami związków chemicznych. Według badań, w tunelach, wielopoziomowych parkingach, okolicach stacji benzynowych stężenie zanieczyszczeń niekiedy jest od 4 do 40 razy wyższe niż średnia całego obszaru miejskiego.
      Obserwacje i pomiary czystości powietrza w naszej wsi przeprowadzone przez członków koła przyrodniczego są również niepokojące. A to głównie za sprawą dymów unoszących się z kominów  naszych domów. Wprawdzie zauważa się pewną poprawę, jeśli chodzi o spalanie śmieci w paleniskach domowych, jednak ogrzewanie mieszkań powoduje, że wyjście na zewnątrz wieczorem może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla dróg oddechowych. (Krystyna Kruszewska)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

List od dyrektora szkoły Mathare Light

"Dzieci z książkami, które zakupiliśmy dzięki Waszej pomocy."

Cześć, długo nie odpisywaliśmy. Przygotowywaliśmy klasę ósmą do końcowego egzaminu kończącego szkołę podstawowa, aby mogli się dostać do szkoły średniej. W zeszłym tygodniu szkoły w Kenii miały przerwę (wolne), aby klasy ósme mogły zdawać egzaminy.
Również pozostali uczniowie mieli egzaminy. Wczoraj zabraliśmy dzieci na wycieczkę, aby miały nieco rozrywki. Możecie je zobaczyć na zdjęciach.
Dzisiaj kończą naukę dzieci z zerówki. Prześlemy zdjęcia.
Otrzymaliśmy Wasze listy i dzieci już odpisały. Dzisiaj je wysłaliśmy. Mam nadzieję, ze dotrą w ciągu tygodnia. Nie chcemy, żeby w przyszłości listy od nas przychodziły  z opóźnieniem, dlatego dyrektor szkoły poprosił jedną nauczycielkę, panią Mercy, aby czuwała nad wszystkim. Jeszcze raz przepraszamy za opóźnienia.
Dołączamy w paczce listy od czwórki nowych dzieci, które również chciałyby korespondować. Jedna z uczennic, Angela nie odpisała. Straciła bliskiego krewnego  i musiała tam pojechać, to ponad 400 km. Angela jeszcze nie wróciła. Bardzo wam dziękujemy. Modlimy się, abyście wspomagali nas nadal. Na zdjęciach widać dzieci z książkami, które zakupiliśmy dzięki Waszej pomocy. Ucałowania.  Dawid    (Tłumaczenie Ewa Kulka)                                                                           

Hello, it has been a long way from our side. we were preparing the class eight for their final national exam in primary so that they can proceed to secondary school. the last week the schools in Kenya went for break to allow the class eight do the exam.

the rest of the school have also done their exams. yesterday we took the children for an outing had they had fun. we attached some of the pictures of the day.

 today our pre- unit class is graduating. we shall send you the pictures too.

we did receive the letters and the children wrote back. today we have posted them to you. i hope they will arrive in a weeks time. and because of the delay from our side the board has appointed one teacher called Mercy to facilitate the children communication and from now you will gate updates as soon as possible. sorry for the delay.

in the parcel their are four new students who wrote. one student, Angela has not written back. she lost a close relative and travel led over 400km in the country side. she is not yet back. the six students have been supported and we appreciate. and pray that they be continued to be supported. you can see them with new books in the picture.

regards

David 

Galeria zdjęć

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

"Śniadanie Daje Moc" - Dzień Zdrowego Śniadania - 8 XI 2013

  

Uczniowie naszej szkoły, wychodząc z założenia, że „śniadanie daje moc”, przygotowali i zjedli w tym dniu zdrowy posiłek. Każdy uczeń przyniósł do szkoły kanapkę z dużą ilością warzyw, poza tym owoce: jabłka, gruszki, mandarynki, winogrona. W niektórych klasach pojawiły się na stole soki wyciskane ze świeżych owoców. Były klasy, gdzie najpierw  przygotowano zdrowe kanapki z ciemnego pieczywa, sałatki owocowe,  później uczniowie siedli do wspólnego śniadania. Oczywiście w przygotowaniach tych zdrowych pyszności pomagali rodzice, bez których całe przedsięwzięcie na pewno by się nie udało. Na szczęście obyło się w tym dniu bez słodyczy, których nie powinniśmy jeść w dużych ilościach.. Żaden uczeń jednak z tego powodu nie narzekał. Wszyscy zgodnie przyznali, że to było nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne śniadanie. (Dorota Tyrała)

Galeria zdjeć            

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Kampania " Uśmiechnij się z PCK"

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii "Uśmiechnij się z PCK". Myślą przewodnią było motto: "Uśmiech najkrótszą, najprostszą jest drogą do szczęścia, do ludzkich serc. Świat się piękniejszy otworzy przed Tobą, gdy tylko uśmiechniesz się".

     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Słysząc wołanie o pomoc - pomagamy … wołać"

Radomir Dobke

 

Podziękowanie 

Dyrektor szkoły gorąco dziękuje całej społeczności szkolnej za przyczynienie się do pomyślnej realizacji projektu „Jesień z Mathare Light – podręczniki dla dzieci z Afryki”. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów, członków koła przyrodniczego, którzy byli nie tylko pomysłodawcami, ale również motorem przedsięwzięcia. Powodzenie projektu nie byłoby w takim stopniu efektywne, gdyby nie zrozumienie i życzliwe wsparcie ze strony rodziców, którym tą drogą składam wyrazy podziękowania i szacunku.

W trakcie trwania projektu powstał pomysł korespondencji naszych uczniów z uczniami z Afryki w języku angielskim, co na pewno przełoży się na podniesienie poziomu języka angielskiego w naszej szkole.  W odpowiedzi na listy przywiezione z Afryki przez wolontariuszkę, w dniu 21 października wysłano 25 listów do Afryki. Mam nadzieję, że nie będzie to akt jednorazowy, ale dłuższa korespondencja dzieci.

Wymiernym efektem projektu jest również to, że swoją postawą i zaangażowaniem zachęciliśmy sąsiednie szkoły podstawowe z Morawicy i Kryspinowa do współpracy ze szkołą w Mathare Light.

                                                                                             
                                                                                              Dyrektor szkoły 
                                                                                              Krystyna Kruszewska

 

Podsumowanie projektu

„Jesień z Mathare Light – podręczniki dla dzieci z Afryki”

 

Działanie 1 – „Wielka zbiórka surowców wtórnych” - uzyskano kwotę 107,00 PLN

Działanie 2 – „Świnka pełna złotówek” – 382,60 PLN

Działanie 3 – „Ciasteczko z nutką” – 488,37 PLN

Działanie 4 – „Giełda staroci”– 135,00 PLN

Dodatkowo klasa piąta, przy współudziale nauczycielki techniki, przygotowała „Kiermasz zdrowej żywności”, z którego uzyskano kwotę 192,50 PLN.

W trakcie projektu, po otrzymaniu profili dzieci od dyrektora szkoły z Mathare Light, do akcji włączyli się rodzice i nauczyciele. Zebrano kwotę 600,00 PLN na edukację dla dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie.  W sumie zebrano1905,47 PLN

W dniu 18 października wykonano przelew na 600 dolarów, co daję kwotę 1884,72 PLN, koszt przelewu 25,00 PLN razem 1909,72 PLN. 

Potwierdzenie przelewu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki"

Nasza szkoła z inicjatywy Koła Przyrodniczego realizuje projekt „Jesień z Mathare Light - podręczniki dla dzieci z Afryki". Jest to nasza odpowiedź na przejmujący list, jaki otrzymaliśmy od Polki, Dominiki Kwiecień, która jako wolontariuszka uczy w szkole Mathare Light, w slumsach Nairobi w Kenii. Dowiedzieliśmy się, że dzieci uczą się w bardzo trudnych warunkach, a w klasach są po 1 lub 2 podręczniki. Wymyśliliśmy, więc  działania, aby zdobyć pieniądze na podręczniki dla dzieci z Mathare Light: Wielka zbiórka surowców wtórnych; Świnka pełna złotówek; Ciasteczko z nutką; Giełda staroci 

Do projektu  włączyli się rodzice i nauczyciele naszej szkoły wspierając finansowo edukację dzieci, za którą nie mogą zapłacić ich rodzice. Są to dzieci, które żyją w skrajnym ubóstwie. A oto ich profile nadesłane przez dyrektora szkoły z Afryki, które przetłumaczyła Pani Ewa Kulka.

Profile dzieci

Ciasteczko z nutką - Światowy Dzień Muzyki - 2 X 2013

Galeria zdjęć 

Kiermasz zdrowej żywności - 1 X 2013 

 

Powszechnie wiadomo, że spożywanie, na co dzień zdrowej żywności, pozytywnie wpływa na naszą kondycję dobre samopoczucie i sylwetkę. 1 października uczniowie  klasy V wraz z nauczycielką techniki panią Zdzisławą Kuć zorganizowali Kiermasz Zdrowej Żywności. Celem akcji było nie tylko promowanie zdrowego żywienia, ale przede wszystkim pomoc dzieciom ze szkoły w slumsach Nairobi w Afryce. Fundusze uzyskane ze sprzedaży knapek, owocowych i warzywnych szaszłyków, świeżo wyciskanych soków  przeznaczone zostały na podręczniki dla naszych kolegów i koleżanek z „Mathare Light”. (Marcelina Mrozowicz)

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Dominiką Kwiecień, wolontariuszką pracującą w szkole Mathare Light w slumsach Nairobi w Kenii - 30 IX 2013

Galeria zdjęć

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów

Galeria zdjęć

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu "ODBLASKOWA SZKOŁA". Celem konkursu jest wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe. Daje to możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich uczniów zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Celem akcji jest też zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do lat 15 z elementów odblaskowych 
i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. 

W ramach konkursu zaplanowaliśmy:
1. Konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
2. Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym
3. Zajęcia pozalekcyjne związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
4. Wykonanie gazetek ściennych w klasach.
5. Zorganizowanie strażnika szkolnego, który będzie pomagał dzieciom w przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły. (Z. Kuć)

 

Spotkanie z policjantem - 24 IX 2013

Galeria zdjęć