Szukaj
Close this search box.

Szkoła Podstawowa

im. Antoniego Sewiołka w Czułowie

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA

„Gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach.”

[Fiasko, Stanisław Lem]

My w trakcie zwiedzania Ogrodu Doświadczeń podczas piątkowej wycieczki poznaliśmy wiele zjawisk, które z pozoru wydawały się niemożliwe. A ponieważ z powodu pandemii nie odbywają się oprowadzania z przewodnikiem, w świat fizyki zgodził się wprowadzić nas pan dr hab. Piotr Waligórski, profesor Polskiej Akademii Nauk.

Zaczęliśmy od doświadczeń z  optyki takich jak: obserwacja kolejnych transformacji obrazu w kalejdoskopie, działania polaryzatorów, krzywych zwierciadeł, czy składanych twarzy.

Jednym z najciekawszych eksponatów z mechaniki był układ stożków poruszający się samoczynnie w górę równi pochyłej, bez żadnego mechanizmu napędowego!

Obserwowaliśmy także zachowanie kul w kołysce Newtona oraz dobrze bawiliśmy się przeciągając linę i próbując rozdzielić półkule magdeburskie, ale najwięcej frajdy sprawiła nam karuzela, na której można obserwować działanie siły Coriolisa 😄

Przemierzaliśmy także “Lem-birynt”  mijając cytaty z twórczości Stanisława Lema.

Zwieńczeniem naszej przygody był seans 3D w kinie sferycznym w planetarium.

Czy wiecie, że szansę na podróż na Marsa zawdzięczamy w dużej mierze siedemnastowiecznemu uczonemu Johannesowi Keplerowi? To między innymi dzięki jego odkryciom opisującym ruch planet wokół Słońca możliwe jest teraz wytyczenie drogi, która pozwoli na opuszczenie orbity ziemskiej i przejście na orbitę Marsa w takim miejscu, aby było możliwe lądowanie.

Ogród Doświadczeń okazał się idealnym miejscem na uczczenie Roku Stanisław Lema.

Klasa 4a i 4b z Wychowawcami

Antoni Sewiołek 1893 - 1943

żołnierz BCh, syn ziemi czułowskiej, wierny Ojczyźnie,
poległ śmiercią bohatera z rąk hitlerowskiego okupanta

...życie warte jest tyle ile warte są ślady pozostawione tam, gdzie nie ma dróg...

Dariusz Fijałkowski

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Sewiołka
Czułów 188
32-060 Liszki

NIP 9442212867

Szukaj
Close this search box.