Szukaj
Close this search box.

Szkoła Podstawowa

im. Antoniego Sewiołka w Czułowie

Spotkanie z Piotrem Kordyaszem

21 października Nasza szkoła gościła  autora książek dla dzieci i młodzieży Piotra Kordyasza. Jest on autorem lektury dla klas od 1-3   ,, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły”. ,, Lolek” to ciekawa opowieść o dzieciństwie przyszłego Papieża. Nie tylko opisuje to, co o młodym Wojtyle powinno się wiedzieć, ale dobrze wprowadza w klimat jego małej ojczyzny, przedwojennych Wadowic – wielokulturowego miasteczka z ambicjami.

Piotr Kordyasz jest również autorem książki „STEFEK. Opowiadania o dzieciństwie Kardynała Wyszyńskiego. Prymasa Polski ”. Książka ta to zapis wspomnień kard. Wyszyńskiego o rodzinnym domu.

Na spotkaniu autorskim uczniowie  mieli możliwość obejrzenia archiwalnych zdjęć kard. Wyszyńskiego. Okazało się, że zawarte w  książce krótkie opowiadania są autentyczne i pochodzą głównie z przekazu najbliższej rodziny Prymasa Tysiąclecia i bliskich współpracowników, którym przytaczał wspomnienia o domu rodzinnym. Opowiadania są zapisem tego wszystkiego, co zapamiętali świadkowie, tak że czytelnik staje się niemal uczestnikiem przywoływanych w pamięci zdarzeń.

Na koniec spotkania Piotr Kordyasz odpowiadał na liczne pytania uczniów dotyczące prymasa Stefana Wyszyńskiego, ale również swojej twórczości literackiej. W kwestii tego ostatniego, pytania odnosiły się do warsztatu pisarskiego.

M.Moryc

Antoni Sewiołek 1893 - 1943

żołnierz BCh, syn ziemi czułowskiej, wierny Ojczyźnie,
poległ śmiercią bohatera z rąk hitlerowskiego okupanta

...życie warte jest tyle ile warte są ślady pozostawione tam, gdzie nie ma dróg...

Dariusz Fijałkowski

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Sewiołka
Czułów 188
32-060 Liszki

NIP 9442212867

Szukaj
Close this search box.