Szukaj
Close this search box.

Szkoła Podstawowa

im. Antoniego Sewiołka w Czułowie

Wizyta klas I-III w Wieliczce

27 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Uczniowie z podziałem na grupy podążając za panią przewodnik pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość ok 100 m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty z widocznymi śladami rzeczywistej eksploatacji zachowane wraz z maszynami i sprzętem górniczym. Zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi. Następnie pani przewodnik opowiedziała o ciekawych eksponatach muzealnych jak ogromne górnicze machiny. Ogromne wrażenie zrobiła wystawa kryształów soli oraz baśniowe solne formy. Następnie odwiedziliśmy Zamek Żup Krakowskich, gdzie znajduje się stała ekspozycja archeologiczna oraz kolekcja solniczek.
 
 

Na zakończenie tak aktywnej, ale zarazem wspaniałej wycieczki uczniowie odpoczęli zajadając pyszne lody. Wszyscy wrócili zadowoleni oraz pełni dobrych wspomnień, wrażeń i nowych informacji na temat jednego z najsłynniejszych miejsc w Polsce oraz na świecie.

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Antoni Sewiołek 1893 - 1943

żołnierz BCh, syn ziemi czułowskiej, wierny Ojczyźnie,
poległ śmiercią bohatera z rąk hitlerowskiego okupanta

...życie warte jest tyle ile warte są ślady pozostawione tam, gdzie nie ma dróg...

Dariusz Fijałkowski

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Sewiołka
Czułów 188
32-060 Liszki

NIP 9442212867

Szukaj
Close this search box.