Szukaj
Close this search box.

Szkoła Podstawowa

im. Antoniego Sewiołka w Czułowie

Wycieczka do NPE w Wygiełzowie

04 października 2021r. uczniowie klas Ia, Ib ,II i III uczestniczyli w wycieczce do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Początki tego parku sięgają 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen. Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków  budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Są to m. in.  zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali skansen, słuchając opowieści przewodnika. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni Dworem z Drogini z roku 1730, który został zrekonstruowany w latach 2002 – 2006. Obiekt ten, oprócz stałej ekspozycji wnętrz typowego dworu polskiego, pełni także funkcję konferencyjną i koncertową oraz mieści administrację Muzeum.

Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w warsztatach. Pierwszoklasiści brali udział w warsztacie pt. „ Nie święci garnki lepią”. Na początku dzieci dowiedziały się skąd bierze się glina i jak przekształca się w ceramikę. Z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem słuchali co jest zrobione z gliny. Następnie dzieci zamieniły się w małych artystów i przystąpiły do lepienia. Sprawdzali strukturę gliny i jej kolor, sprawdzali zapach i śmiali się z dźwięków, jakie wydawała kiedy jest mokra. Mogli ją ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki. Mogli także zauważyć jak niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu tylko pod wpływem ich dłoni. Wszyscy tworzyli prace na dowolny temat, a ostateczny efekt zależał od wyobraźni indywidualnych dzieci. W trakcie warsztatów mali artyści mieli również możliwość podjęcia próby uformowania naczynia na prawdziwym kole garncarskim, co było dla dzieci świetną zabawą.

W  trakcie warsztatów pt. „Czerwone korale” klasa druga zdobyła wiadomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz jej symboliki. Uczniowie dowiedzieli się, że dawniej prawdziwe korale były marzeniem każdej dziewczyny, jej największym skarbem i magicznym talizmanem chroniącym przed nieszczęściami. Na warsztatach drugoklasiści malowali drewniane paciorki i nawlekali je na rzemyk. Własnoręcznie wykonane korale zabrali do domu jako pamiątkę oraz efektowną ozdobę.

Klasa trzecia wzięła udział w zajęciach pt.: „Pawie pióra u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek- strój krakowski od podszewki”. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Poznali które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego. W dalszej części zajęć otrzymali bawełniane torby ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, którą samodzielnie ozdobili różnokolorowymi farbami. Własnoręcznie udekorowaną torbę (ekologiczną) każdy z uczniów zabrał do domu wraz ze wspomnieniami.

Zmęczeni, ale zadowoleni i  bogatsi o nowe doświadczenia i większą wiedzę wróciliśmy do szkoły. To była udana wycieczka w słoneczny, jesienny dzień.
(B.Cz., M.D-K, E.F.,K.W-B)

Antoni Sewiołek 1893 - 1943

żołnierz BCh, syn ziemi czułowskiej, wierny Ojczyźnie,
poległ śmiercią bohatera z rąk hitlerowskiego okupanta

...życie warte jest tyle ile warte są ślady pozostawione tam, gdzie nie ma dróg...

Dariusz Fijałkowski

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Sewiołka
Czułów 188
32-060 Liszki

NIP 9442212867

Szukaj
Close this search box.