2023/2024
2022/2023
2021/2022
Wycieczka do ZOO
W ostatni poniedziałek połączone siły uczniów klas czwartej i szóstej udały
Majowy piątek w Nowym Wiśniczu
W ostatni piątek uczniowie klas szóstej i siódmej udali się na Zamek w Wiśniczu.
WARSZTATY „W dawnej szkole” W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE
10 maja 2022r. uczniowie klasy IV udali się na wycieczkę do Muzeum
2020
Na to oraz wiele innych pytań dotyczących zwierząt będących symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego (najmniejszego z 23 polskich parków narodowych), potrafią już odpowiedzieć uczniowie klasy IVA i IVB, którzy w środę, 7 października wzięli udział w warsztatach terenowych na temat tych tajemniczych zwierząt.
Podczas zajęć nasza grupa zwiedziła Jaskinię Łokietka, która obok Jaskini Ciemnej stanowi jedno z najważniejszych stanowisk zimowania nietoperzy. Oprócz nietoperzy w grocie oglądaliśmy także stalaktyty, stalagmity oraz nacieki skalne zwane “mlekiem wapiennym”.
W trakcie naszej wędrówki poznaliśmy również charakterystyczne dla Ojcowskiego PN gatunki drzew i spróbowaliśmy przysmaku dzików – orzeszków bukowych, czyli bukwi.
Na zakończenie mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób napowietrzana jest woda w słynnych ojcowskich stawach hodowlanych pstrąga potokowego.
(A.Kalandyk)
2019
Klasa VII uczestniczy projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Uczniowie w Kinie pod Baranami obejrzeli film “Królowie lata”.
29 października uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu filmowo-tanecznym pt.: Tańce-połamańce czyli teatralnie i filmowo o sztuce tańca w kinie Kijów. W czasie warsztatów w przystępny i humorystyczny sposób przedstawiona została wiedza na temat historii tańca, podstawowych figur, elementów strojów scenicznych a także ludowych. Spotkanie miało charakter interaktywnej lekcji- prowadzący na żywo dawali popisy tańca w najróżniejszych stylach. Na koniec warsztatów prowadzący zaprosili dzieci do tańca. Następnie został wyświetlony film animowany pt.: Sarila, którego scenariusz oparto na na prastarych indiańskich legendach- historia o bohaterstwie, przyjaźni i miłości. (K.Woźniczka-Baran)
W dniach 02.10.2019 – 05.10.2019 uczniowie z Czułowa wzięli po raz drugi udział w projekcie EuroWeek. Zajęcia odbywały się w miejscowości Różanka w Kotlinie Kłodzkiej. Dwudziestu jeden uczestników z klas IV-VIII brało udział w różnego rodzaju zajęciach z uczniami z Garwolina, Pabianic i Miękini. Wspólnie w grupach opracowywali różne projekty, które następnie przedstawiali. Brali też udział w grach i zabawach. Zajęcia prowadzili wolontariusze z Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Nasi uczniowie byli na pieszej wycieczce – obejrzeliśmy Solną Jamę oraz ruiny zamku Szczerba oraz kościółek w Gniewoszowie.
16 października klasy l-lll wybrały się na wycieczkę do Jaskini Wierzchowskiej. Jaskinia ta znajduje się w Dolinie Kluczwody, we wsi Wierzchowie koło Białego Kościoła. Jest to druga pod względem długości jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (ale pierwsza pośród udostępnionych do zwiedzania przez turystów). Jaskinie zwiedzaliśmy z Panią przewodnik, która wyczerpująco opowiadała Nam o historii powstania jaskini oraz występujących w niej atrakcji.
Głównym punktem programu było spotkanie z Człowiekiem Pierwotnym Neolitosem oraz malowanie na kamieniu naturalnymi barwnikami. Największą atrakcją jaskini były nietoperze- podkowce małe. W ten dzień pogoda Nam dopisała a uczniowie z zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach. (K. Woźniczka-Baran)
Korzystając z pięknej jesiennej pogody klasa VII i VIII udała się w środę (2 października) na zajęcia terenowe do stadniny koni w Czułówku. Za możliwość przebywania z tymi wspaniałymi zwierzętami oraz nauki połączonej z wypoczynkiem na łonie natury dziękujemy Pani Natalii. (A.Kalandyk)
24 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Pchła Szachrajka”. Spektakl muzyczny w reżyserii Anny Seniuk wystawiony został w Teatrze Groteska w Krakowie. Była to barwna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Przedstawienie powstało na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią języka pcheł zamiast angielskiego. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Uczniowie wyszli z przedstawienia zadowoleni i pełni entuzjazmu. (K.Woźniczka-Baran)
23 września uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wykładzie oraz warsztatach laboratoryjnych w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Nasze zadanie praktyczne polegało na ekstrakcji chlorofilu z liści do etanolu, a następnie jego rozdział za pomocą chromatografii cienkowarstwowej (TLC) oraz obserwacja zjawiska fluorescencji chlorofilu na piękny czerwony kolor. (A.Kalandyk)
12 czerwca uczniowie najstarszych klas udali się do Krościenka, by stamtąd wyruszyć na jeden z najwyższych szczytów Pienin – Trzy Korony. Pokonując upał, zmęczenie i wysokość, po prawie trzech godzinach wędrówki, dotarliśmy do celu. Przepiękny widok na dolinę Dunajca, Jezioro Czorsztyńskie Beskid Sądecki, Gorce i Taty, stanowił dla nas najlepszą nagrodę i zapewnił niesamowite przeżycia! (M. Skarabalak)
14 marca klasa VI była na szóstej wycieczce „Aktywni w kulturze”. W Kinie pod Baranami, w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, tym razem czekało nas spotkanie z filmem dokumentalnym. Najpierw porównywaliśmy film dokumentalny z fabularnym, a następnie obejrzeliśmy poruszający dokument “Nic bez nas” o codziennej drodze do szkoły naszych rówieśników, mieszkających na różnych kontynentach.
Druga część naszej wycieczki to spotkanie ze sztuką współczesną. Mieliśmy wyjątkową okazję podziwiać dzieła światowej sławy rzeźbiarza Henry Moore`a na wystawie w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Również w tym samym muzeum zgłębialiśmy warsztat współczesnego artysty na świetnej wystawie „Sytuacja się zmieniła”.(AK-S)
W dniu 14.03.2019 r. uczniowie klasy V i VII wzięli udział w warszatach w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie podczas których budowali poduszkowiec, a następnie testowali jego możliwości. Była to również okazja do odwiedzenia Wawelskiego Smoka oraz Krakowskiego Rynku. (I. Chochół)
W dniu 11.03.2019 r. uczniowie i uczennice z klasy VII i VIII udali się na spotkanie edukacyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, ul. Przy Rondzie 3,z udziałem aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w celu zaznajomienia z podstawowymi wiadomościami na temat działania sądów i sądownictwa. Uczestniczyli w symulacji rozprawy sądowej oraz dyskusji na temat zasad wyrokowania. (Tekst i zdjęcia – E.Kulka)
Kolejny oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który odwiedziliśmy to Dom Józefa Mehoffera. Józef Mehoffer, uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego, to jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Dom ten, w 1932 roku zakupił 63 letni wówczas artysta. Rodzina Mehofferów nazywała ten dom “Pałacem pod Szyszkami” od szyszek pinii, które stanowią element dekoracji hallu i klatki schodowej. W muzeum znajdują się rzeźby, witraże, obrazy olejne, rysunki, projekty polichromii i witraży, a także drzeworyty japońskie i pamiątki rodzinne. (AK-S)
Tuż przed feriami klasa VI realizowała lekcje historii i plastyki na wystawie “Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich, przy Placu Szczepańskim. Wystawa “Kraków 1900” opowiada o atmosferze miasta, jego mieszkańcach. Pokazuje Kraków jako miasto kontrastów, urzędników i artystów. Wszystko zostało zobrazowane za pomocą oryginalnych dzieł: obrazów, rzeźb, a także mebli, strojów, zabawek… Dobór tematów i obiektów wnikliwie pokazuje ówczesny Kraków, a nade wszystko prezentuje wielkość i jakość powstającej wówczas sztuki, która odzwierciedlała wszystkie najnowsze, europejskie trendy artystyczne.
W ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej obejrzelismy irański film „Bez granic” opowiadający o ofiarach toczących się we współczesnym świecie wojen. Mówiący o spotkaniu, pojednaniu, pomimo podziałów, różnic, granic. Absolutnie warty zobaczenia: pięknie zrealizowany, minimalistyczny. (AK-S)
Antoni Sewiołek 1893 - 1943
żołnierz BCh, syn ziemi czułowskiej, wierny Ojczyźnie,
poległ śmiercią bohatera z rąk hitlerowskiego okupanta
...życie warte jest tyle ile warte są ślady pozostawione tam, gdzie nie ma dróg...
Dariusz Fijałkowski
Szkoła Podstawowa im. Antoniego Sewiołka
Czułów 188
32-060 Liszki
NIP 9442212867